NOVÝ ALBUM „KU“ DUA 5’NIZZA JE TRETÍM POKUSOM PROTAGONISTOV O ÚŽASNÚ SYNERGIU

5 Nizza - KU (Lavina Music, 2017)

5’nizza je akustické, prevažne rusky spievajúce duo založené dvomi priateľmi v Charkove na Ukrajine v roku 1998. Tvoria ho Serhij Babkin (gitara) a Andrij „Sun“ Zaporožec (spev). Toto duo ukončilo spoluprácu v roku 2007, ale v roku 2015 čiastočne obnovilo svoju činnosť.

Hudba dua 5’nizza je kombináciou hudobných žánrov reggae, latinsko-americkej hudby, rocku a hiphopu. Prezentujú ju vo folkovom štýle, v ktorom je dominantný spev, beatbox a zvuk akustických gitár. Aj bez podpory veľkých nahrávacích spoločností sa stali kultovými v mnohých krajinách strednej a východnej Európy, najmä na Ukrajine, v Rusku, v Poľsku a v Nemecku.

Prvá demo nahrávka 5’nizze s názvom Unplugged vznikla v roku 2002. Jej nahrávky zaujali najmä mladých priaznivcov, žijúcich v Spoločenstve nezávislých štátov (SNŠ). Prvé nahrávky kladne prijali fanúšikovia aj hudobná kritika, lámali rekordy v predajnosti. Ich oficiálny debutový album 5’nizza vyšiel v roku 2003. Pozostával prevažne už zo skôr zverejnených piesní. Druhý album O5 vyšiel v roku 2005.

Obaja členovia mali okrem spoločného projektu 5’nizza aj svoje vedľajšie ​​aktivity. Babkin, ako sólový spevák nahral štyri sólové albumy  (Ura, SN. G, Bis! a Motor). Tiež sa angažoval ako herec v charkovskej divadelnej skupine Teatr 19. Andrij Zaporožec pôsobil v loungeovej skupine Ľuk, ako vedľajší spevák.  Má vysokoškolské vzdelanie a pracuje aj ako odborný pediater.

Duo 5’nizza veľa koncertovalo najmä v Rusku. Na litovskom open air festivale Kultūros tvartas (chlievik kultúry) v roku 2004 sa stali hviezdami festivalu. Neskôr sa táto dvojica stretla v Zaporožcovom novom projekte s názvom SunSay. Vzhľadom na to, že sa skupina rozrástla, na nahrávkach albumu počuť viac hudobných nástrojov. V niektorých skladbách počuť v pozadí Babkinovu gitaru a spev. Pri nahrávaní hosťovali aj členovia ruských skupín Ľuk, Markscheider Kunst, i ďalší hudobníci. Posledné dva koncerty 5’Nizze sa uskutočnili v dňoch 15. a 16. júna 2007 vo Varšave a v Krakove.

Kultová dvojica sa opäť zišla pod názvom 5’nizza v roku 2015. Svoj návrat na scénu ohlásili novým singlom s názvom I Believe in You. Vo februári 2017 sa ich fanúšikovia po dlhých 12 rokoch dočkali nového albumu v podobe štrnásťpesničkovej novinky KU. Ich nové piesne sú spievané v ruskom, ukrajinskom a anglickom jazyku. Takmer každá skladba pripomína ich úspešné začiatky. V textoch piesní spomínajú na staré priateľstvo a uvažujú o živote. Je zrejmé, že každý z hudobníkov má inú povahu, napriek tomu sa im podarilo nájsť spoločné témy. Ich hudba ani po rokoch nestratila svoju výnimočnú atmosféru a dokáže zaujať hneď zväčša v prvých sekundách. Andrij o albume KU hovorí, že je návratom na ihrisko pre dospelých.

Róbert Gregor (foto: 5’Nizza)