NOVÝ ALBUM PUBLIC IMAGE LTD – STÁLE NEW WAVE

PIL 2015Public Image Ltd – What The World Needs Now ( PIL Official 2015 )

Tí, čo nestihli spoznať Public Image Ltd (PIL), čiže skupinu Johna Lydona, lídra slávnych punkových Sex Pistols, to mali možnosť čiastočne dohnať počas jednej hodiny pred štyrmi rokmi na festivale Bažant Pohoda.

John Lydon a jeho kapela tam predviedli, ako má vyzerať a znieť bravúrny koncert rockových veteránov. Zahrali najlepšie skladby z celej tvorby PIL, pridali zopár bonusov, napríklad pieseň „Open Up“ od Leftfield a aj skladby z vtedy ich nového album This Is Pil, s ktorým sa vrátili na hudobnú scénu po dvadsaťročnej odmlke.

Nebol to len rozmar na rozptýlenie.

Public Image Ltd to s tvorbou nových skladieb myslia vážne, čo  v týchto dňoch opäť potvrdzujú s ich novým, v poradí jedenástym albumom, nazvaným „What The World Needs Now“. Zdá sa, že 59-ročný Lydon sa nechystá na dôchodok, z čoho asi majú radosť jeho fanúšikovia.

Public Image LTD

Aká je albumová novinka tejto kapely?

Prvou z jedenástich piesní, ktoré obsahuje, je pilotný singel „Double Trouble“, ktorá je vo videu stvárnená akýmsi monológom s rozbitou toaletou. V podobnom duchu pokračuje aj pieseň „Know How“. Ich atmosféra ako keby nás vrátila do obdobia osemdesiatych rokov minulého storočia. Nechýba surový zvuk gitár a Johnov typický naštvaný spevácky prejav, ktorý je stále presvedčivý. Album však po stránke hudobnej neprináša žiadne výraznejšie prekvapenia. Skladba „Bettie Page“ znie síce zaujímavo, ale následne skladbou „C’est La Vie“ skĺzneme do takmer nudného rozťahaného klišé.

Z ostatných nahrávok stoja za povšimnutie najmä „Spice Of Choice“, „The One“, „Whole Life Time“. Lydon je v súčasnosti obklopený svojimi priateľmi, ktorí sú zároveň výbornými hudobníkmi. Gitarista Lu Edmonds má za sebou pestrú kariéru. V minulosti spolupracoval s hudobníkmi a skupinami, ako napríklad Billy Bragg, The Damned, Waterboys, The Mekons, Shriekback, Kirsty Mac Coll, 3 Mustaphas 3, Justin Adams, Ben Mandelson, alebo i s úžasnou sibírskou skupinou Yat-Kha. Basový gitarista Scott Firth hrával so Spice Girls, Morcheebou, alebo Little Axe.

Zdá sa, že tvorenie hudby ich stále baví. Škoda len, že to, čo prináša ich nový album, je len recyklácia hudobného štýlu starých Public Image Ltd. Pre dvadsiate prvé storočie sú zaujímavé najmä ústredné postavy tejto nepochybne legendárnej skupiny.

Róbert Gregor (foto: press PIL)