FKA TWIGS – MÓDNA, NO ORIGINÁLNA

FKA Twigs - M3LL155X EP (Young Turks Recordings Ltd. , 2015)

FKA twigs epPatrí síce k typickej veľkomestskej modernej kultúre, industriálnej, nalinkovanej ako na rysovacej doske, no je to dobre premyslená hudba. A čo je nutné k tomu dodať, hoci je to do určitej miery R&B, ktorého je všade nad hlavu, je originálne. Alternatívne? Striedajú sa v ňom zmeny tempa, melódie, nálady.

Taká je hudba 27-ročnej Tahliah Debrett Barnett, alias FKA Twigs, britskej speváčky, skladateľky, producentky, tanečníčky, choreografky. Je toho teda dosť, čo dokáže. I keď má módny imidž, čo môže vzbudzovať dojem povrchnosti, badať, že má všestranný umelecký talent. Miestami možno desí nemilosrdne industriálnymi zvukmi, do značnej miery pripomínajúcimi elektronické experimentálne výboje rokov 1980 – 1985, no v momentoch, keď ich už začne byť nadmieru, príde useknutie. A za ním tiché, impresionistické pasáže, napínavé, tajomné. Ani spev tejto dámy nie je úplne bežný. Mení výraz, šepká, vzdychá, plače, túži, miluje, nenávidí, hladí, straší, raduje sa a … je presvedčivý.

FKA Twigs

FKA Twigs má značnú popularitu, miliónové odozvy na internete, uznanie kritikov, vystupovala na festivale Glastonbury.

Vymyslela si to dobre, akceptujú ju poslucháči komerčnej i nekomerčnej hudby. Nahrala jeden album, nazvaný suverénne LP1 (2014), akoby malo byť jasné, že do hudby prilieta gigantické UFO. Teraz jej vyšla nová EP platňa s piatimi piesňami, v poradí tretia, s názvom M3LL155X (Melissa). Naberá trošku iný štýlový kurz, ako starší repertoár FKA Twigs. Skladby nemajú pravidelný rytmus od začiatku do konca, sú členitejšie, miestami zachádzajú do experimentálnej hudby. Pôsobia ako zladenie futurizmu s nostalgiou. Počuť v nich náznaky vplyvov rôznych hudobných oblastí – trip hop, downtempo, ambient, dubstep, ethereal, art pop, wonky, glitch pop. Z R&B zostal len závan – v speve.

Celé to láka napísať, že Angličania majú v osobnosti Tahliah Debrett Barnett, mladú, nádejnú umelkyňu.

Má to však háčik. Tahliah nie je Angličanka. Jej otec je Jamajčan, matka polovičná Španielka. Svet sa zmenšuje, za pár hodín dokážeme preletieť tisíce kilometrov, tým sa v ňom rýchlejšie prelínajú navzájom od seba veľmi vzdialené národy, kultúry. Podaktorí ľudia si to nevšimli. A podaktorí sa s tým nechcú zmieriť. Po world music teraz prichádza éra world culture.

Miroslav Potoček (foto: press FKA Twigs)