OBAMA POČÚVA AFRICKÉ AMAZONKY

Les Amazones d'AfriqueBývalý americký prezident Barack Obama uvádza na svojom Facebooku každoročný zoznam obľúbených kníh a nahrávok už od svojho funkčného obdobia. V tom poslednom sa s americkými umelcami ako Kendrick Lamar či Chance the Rapper objavila africká skupina Les Amazones d’Afrique. Tvorí ju celkom 12 významných speváčok zo západnej Afriky, medzi ktoré patrí Nneka z Nigérie a žijúca držiteľka ceny Grammy, Angelique Kidjo, ktorej doménou je Benín.

V zostave sú reprezentované i tradície griotov, teda hudobnej kasty z Mali, reprezentované speváčkami Mamani Keita a Kandia Kouyate. Členkou bola na začiatku aj najväčšia hviezda z Mali Oumou Sangaré – tá ale vďaka sólovej dráhe skupinu opustila.

Prvý koncert Les Amazones d’Afrique sa odohral v roku 2015 v Marseille, minulý rok im vyšiel debutový album „Republique Amazones“. Ak niektoré média skupinu zaradili medzi feministické projekty, najenergickejšia z „Amazóniek“, Angelique Kidjo, vyhlásila, že „neverí na žiadnu podobu feminizmu, ktorá by vylúčila účasť mužov.“

V roku 2017 sme skupinu Les Amazones d’Afrique mohli vidieť na festivale Pohoda.

Petr Dorůžka (foto: press)