OBONGJAYAR – VZDORUJÚCA MUZIKÁLNOSŤ

Steven Umoh, známy ako Obongjayar, pôsobí na hudobnej scéne od roku 2016. Londýnsky hudobník nigérijského pôvodu, známy svojim priateľom jednoducho ako „OB“, píše osobné až duchovné texty. Má charakteristický hlas, ktorým sa obratne pohybuje medzi spievaním, rapom a hovoreným slovom.

Už ako dieťa v nigérijskom Kalabare Obongjayar sníval o kariére hudobníka, ktorá sa však v tom čase zdala byť veľmi vzdialená: „Bolo tam veľa prekážok,“ hovorí Obongjayar. „Bol som motivovaný a nadchnutý. Ale v malom meste vás mnohí jednoducho nepochopia, keď máte víziu.“ Dnes je rád, že sa nenechal odradiť, čo oslavuje svojim debutovým albumom „Some Nights I Dream of Doors“.

Nájdenie samého seba.

Svojím jedinečným, drsným, ale zároveň jemným hlasom sa už stihol presadiť na medzinárodnej scéne napríklad ako hosť v skladbe „Point and Kill“ britskej hviezdy Little Simz. Jeho ďalším charakteristickým znakom je nigérijsky prízvuk. Keď prišiel ako sedemnásťročný do Veľkej Británie, hanbil sa zaň. Prijal britskú angličtinu, čo dnes ľutuje. „Nemám rád svoj súčasný prízvuk. Je to vedľajšia škoda mojej snahy prispôsobiť sa. Tak veľmi som chcel zapadnúť, až som sa vzdal svojej identity.“ Dnes sa už nesnaží naháňať za niekým, kým v skutočnosti nie je. Jeho album je aj o tomto zvrate.

Obongjayar sa vedome pohybuje medzi žánrami, nechce znieť ako niekto iný.

V jeho hudbe počuť soul, synth-pop, hip-hop i afrobeat. Bol samoukom a jeho piesne vznikli takmer vždy v určitom synestetickom procese, ktorý je vyvolaný myšlienkou, či pocitom.

„Emócia sa vždy prejavuje určitým spôsobom. Je to špecifický pocit, keď ste naštvaní, alebo zamilovaní. A pre mňa je to vždy spojené s hudbou. Takže keď rozvíjam nejaký nápad, v určitom okamihu v ňom počujem aj melódiu.“

Textová rozmanitosť.

Obongjayar vo svojich piesňach rozpráva osobné príbehy a robí i politické vyhlásenia. Skladba „Message In A Hammer“ vznikla v roku 2020 ako reakcia na masaker v Lekki, pri ktorom nigérijské bezpečnostné sily zastrelili dvanásť demonštrantov End SARS.

Pieseň „Parazit“ je namierená proti arogantnej konzervatívnej politike, ktorá nemá žiadnu spojitosť s realitou života sociálne a finančne znevýhodnených ľudí. Obongjayar dokáže spievať aj balady v nezvyčajných tónoch. Pieseň „I Wish It Was Me“ je dojímavým vyznaním lásky jeho mladšiemu bratovi. V iných textoch upozorňuje na závisť a bezpodmienečnú lásku.

„Chcel som byť k sebe úprimný, ale zároveň som chcel dať jasne najavo, že ak ide o niekoho, koho mám rad a kto ma inšpiruje, tak nedovolím, aby to zatienila závisť.“

Či už ide o osobnú alebo politickú záležitosť ako napríklad v skladbe „Some Nights I Dream of Doors“ Obongjayar väčšinou trafí klinec po hlavičke a ukáže svoju svojráznu osobnosť.

NMR (foto: press Obongjayar)