ÀBÁSE: EXOTICKÉ DOWNTEMPO NA ALBUME LAROYÊ

Àbáse - Laroyê (RecordJet|Oshu Records, 2021)

V prvom mesiaci roku 2022 vyjde niekoľko nádejných albumov. Čakanie na ne nám zatiaľ vyplní vydarený debut v podaní maďarského producenta pôsobiaceho v Berlíne Szabolcsa Bognára, ktorý si hovorí Àbáse.

Prezývka vyštudovaného hráča na klávesové nástroje a plodného producenta znamená v západoafrickom jazyku Yoruba „spolupráca“. Spolupráca je tiež kľúčovým prvkom jeho hudby, pretože spája rôznorodých umelcov z celého sveta.

Àbáseho láska k hudbe a dlhodobá fascinácia afro-brazílskou kultúrou bola inšpiráciou k päťmesačnému výletu do Brazílie, na ktorom si mohol rozšíriť svoj tvorivý obzor.

Debutový album „Laroyê“ bol nahrávaný v mestách Rio de Janeiro a Salvador pomocou rekordéra značky Zoom. Je akýmsi zvukovým denníkom z potuliek po Brazílii.

Àbáse na svojich nahrávkach spolupracoval s rôznymi umelcami brazílskej hudobnej scény. Sú medzi nimi hudobníci Letieres Leite, Luciane Dom, Dofono d’Omulo, Afrojazz a ďalší.

Skúmanie bohatého dedičstva afro-brazílskej kultúry je počuteľné najmä prostredníctvom samby a candomblé.

Tieto hudobné štýly autor mieša so zlomenými beatmi, hip-hopom, afrobeatom i downtempom. Jeho album evokuje poctu súčasnej brazílskej populárnej hudbe.

Àbáse na svojom prvom albume predstavuje zvukovo rozmanité nahrávky, ktoré umožňujú poslucháčom stráviť sviežich 55 minút umeleckého dialógu viacerých kultúr. Výnimočnosť tohto albumu umocňuje aj fakt, že za jeho vznikom stojí producent pochádzajúci od našich južných susedov.

Lev Nordstrom a NMR (foto: archív Àbáse)