MAGA BO: LÁSKA (JE REVOLÚCIA)

Dj, producent, perkusionista Maga Bo sa po desiatich rokoch pripomína albumom „Amor (É Revolução)“. Novinka obsahuje desať autorských skladieb, jedenásť remixov a podieľalo sa na nej množstvo hostí.

Maga Bo vo svojej tvorbe spája lokálnu hudbu s elektronickým zvukom. Je známy svojou produkčnou prácou pre vydavateľstvá Ninja Tune, Tru Thoughts, ZZK, či Soundway. V posledných rokoch často cestoval po svete ako Dj, remixoval umelcov ako Mulatu Astatke, Bomba Stereo, Asian Dub Foundation, či BaianaSystem. V súčasnosti pripravuje ďalší album so svojím projektom Sociedade Recreativa, na ktorom sa budú podieľať tiež João Selva a Tereza Azevedo.

Na novom albume spolupracoval s rôznymi hudobníkmi zo severu i juhu Brazílie.

S niektorými z nich nahrával už v roku 2012 na albume „Quilombo Do Futuro“. Sú medzi nimi umelci speváčka Rosângela Macedo (São Paulo), speváci Russo Passapusso a Roberto Barreto z kapely BaianaSystem (Salvador) a raper Bnegão z Planet Hemp (Rio De Janeiro).

Maga Bo nadviazal aj nové kontakty s kľúčovými postavami súčasnej brazílskej hudobnej scény, akými sú Felipe Cordeiro (Belém) a Jeru Banto (Rio De Janeiro). Na albume sa podieľal tiež popredný afrobrazílsky perkusionista Mestre Antonio Carlos de Xangô (Porto Alegre).

Názov albumu „Amor (É Revolução)“ v preklade znamená „Láska (je revolúcia)“. Je to konceptuálny projekt venovaný Brazílii a súčasným chorobám sveta.

Maga Bo ide do hĺbky: „Milovať je čin a vedomá voľba, ktorá zahŕňa prechodnú povahu života a uznáva, že všetko je energia v prechode, od mikro až po makrokozmickú, vždy v revolúcii.“

Na novom albume je nasmerovaná energia do Brazílie, kde tento v Amerike narodený „Brazílčan“ žije od konca 90. rokov.

V prvom singli „Axé Para o Bará“ vystupuje zosnulý spevák Mestre Antonio Carlos de Xangô, kňaz náboženstva Candomblé, ktorý je v Brazílii známy ako „pai-de-santo“. V piesni počuť výraznú rytmickú sekciu a ženský zbor, ktorý odpovedá na Mestreho modlitbu. Všetko je spojené s charakteristickou elektronickou produkciou Maga Bo, ktorá skladbu zmenila na nedefinovateľný mash-up.

V titulnej skladbe „Amor (É Revolução)“ vyťahuje Moga Bo ďalšie dunivé zbrane za pomoci spevákov Dandara Manoela a BNegão, pričom druhý menovaný je celosvetovo známy vďaka spolupráci s Marcelom D2 v hip-hopovej skupine Planet Hemp.

Dengue Dengue Dengue remixovali skladbu „Ilu de Oyá“, v ktorej na bicie hrá Alexandre Garnize. Pieseň evokuje drsný rytmický výbuch a tvorbu peruánskych experimentátorov zameraných na cumbiu.

Medzi ďalšie vrcholy albumy patrí skladba „Cadê Zé“ s Rosângelou Macedo, ktorá sa nedávno objavila na najnovšej kompilácii „ZZK Sound Vol. 4.“ Skladba je postavená na severovýchodnom rytme zvanom coco a nahrávala sa v Rio de Janeiro, São Paulo a v meste Olinda. Účinkujú v nej členovia skupiny Grupo Bongar a majster bicích nástrojov Alexandre Garnizé.

Album „Amor (É Revolução)“ vznikal dlhšiu dobu, počas ktorej Maga Bo navštevoval štúdiá, hotely a chrámy po celej Brazílii. Vždy cestoval s batohom, v ktorom sa nachádzala skromná nahrávacia súprava nevyhnutná k nahrávaniu.

NMR (foto: Maga Bo)