ÓDA NA LÁSKU BELGICKÉHO DUA WARHAUS

Warhaus - We Fucked A Flame Into Being (PIAS, 2016)

Warhaus - We Fucked A Flame Into BeingWarhaus je umelecké „alter ego“ a sólový projekt Maartena Devoldere, ktorý je známy aj z belgickej skupiny Balthazar. Duo Warhaus tvorí spoločne so speváčkou Jinte Deprezovou. Názov ich spoločného albumu We Fucked A Flame Into Being je priamy citát z novely Lady Chatterley’s Lover od D. H. Lawrence, ktorá bola sfilmovaná v roku 2006. Devoldere tvrdí, že bol ideálnym názvom pre tento album, na ktorom každá pieseň oslavuje nevyspytateľnosť lásky.

Devoldere takisto tvrdí, že miluje protiklady a tie sa pokúša preniesť aj do svojej hudby. To sa odráža  v jednotlivých piesňach, v ktorých sa brutalita strieda s romantikou, surovosť s vášňou, umenie s gýčom a archaizmus s modernou. Jednotlivé skladby pripomínajú hudbu k francúzskym filmom zo 60.-tych rokov minulého storočia a nechýba v nich aj nádych exotiky.

Hudba dua Warhaus môže pripomínať aj niektoré piesne od  Leonarda Cohena alebo  Serge Gainsbourga.  Jej ústredným motívom je óda na lásku, jej nevyspytateľnosť  a prchavosť. Poslucháč by mal k tomuto albumu pristupovať s láskou a rešpektom.

Róbert Gregor