OKRAJE SLNKA S CALEXICOM

Calexico - Edge Of The Sun (City Slang, 2015)

calexico edge of the sunHudbu americkej skupiny Calexico som spoznal pri prvej návšteve Londýna v roku 2000. Odporučil mi ju predavač v nemenovanom hudobnom obchode vo štvrti  Camden Town. Kombinácia mexických ľudoviek s americkým folk-rockom ma očarila na prvé počutie. Neskôr som si ešte od Calexico zadovážil ďalšie albumy a koncertné DVD-čka, ku ktorým sa rád vraciam. Ich uvoľnená a vždy výnimočná atmosféra ma fascinuje dodnes.

Tvorcov hudby Calexico najviac ovplyvnilo ich rodné mesto Tucson, ktoré sa nachádza na americko-mexickom pohraničí. Tam vznikol aj ich ôsmy album Edge Of The Sun, ktorý vychádza práve v týchto dňoch. Záruka kvality sa ani v tomto prípade z nahrávok nevytratila a v podstate ide o ďalší album Calexico v ich svojskom štýle. Spev Johna Convertina znie ako na skorších nahrávkach a typický je aj zvuk osamelo znejúcich gitár, ktoré akoby miestami odnášal vietor. Tradične prevažujú skôr pomalšie balady, ale nájdu sa tu aj skladby, ktoré sa svojim rytmom blížia ku ska /Beneath The City Of Dreams, Moon Never Rises /, alebo aj cumbia v mexickom šate /Cumbia de Donde/ s hosťujúcou speváčkou Amparo Sanchez. Práve s touto Španielkou kapela v posledných rokoch spolupracovala i na jej vlastných albumoch.

Nechýbajú ani folk-rockové skladby s hitovým potenciálom / Falling From The Sky/. Miestami sú ich nové piesne citlivo podfarbené elektronikou a všadeprítomné sú mexické ľudové motívy, ktoré im dodávajú špecifický kolorit. Z celej kolekcie je cítiť tvorivú slobodu, hudobnú zrelosť a odklon od klasického modelu rockovej skupiny. Calexico naďalej kráčajú svojou cestou a aj preto ich „comeback“ považujeme za vydarený. Veríme, že sme pre vás vybrali album týždňa, ktorý nesklame aj vaše očakávania.

Róbert Gregor