THE WOMBATS A ICH TRETÍ ALBUM GLITTERBUG

the wombatsThe Wombats – Glitterbug (14th Floor Records 2015)

Liverpoolskí indie-dance rockeri The Wombats sú typickou kapelou, akých je mnoho a ešte aj bude.

Skamarátili sa popri štúdiu a zakrátko pocítili túžbu založiť kapelu. Keď sa písal rok 2006, mali už vydaných veľa „EP-čiek“. Debutový album trochu prekvapivo vyšiel len na japonskom trhu, a tak za skutočne prvú oficiálnu nahrávku môžeme považovať album The Wombats EP z roku 2008, po vydaní ktorého nasledovalo masívne hranie na britských hudobných festivaloch a koncertoch, kde okrem iných hrali ako predskokani Babyshambles.

Na hudbe The Wombats je pútavý spev frontmana Murpha alias Matthewa Murphyho.

Jeho spev neraz znie bláznivo, ako vhodný sprievod roztopašných dance-punkových pesničiek, chytľavých, spevných, pozývajúcich do tanca, či aspoň do bezstarostného poskakovania. Pamätáte si na hity, ako Let’s Dance to Joy Division, či Kill The Director? To boli azda najzapamätateľnejšie melódie od týchto britských „nezávislákov“. Niečo podobné nájdeme aj na treťom albume Glitterbug, ktorý The Wombats práve vydávajú. Obsahuje rádiovo prijateľný singel Greek Tragedy, ktorý hneď strieda možno až príliš diskotékový song Be Your Shadow, nepatriaci k tomu najlepšiemu od tejto kapely.

The Wombats

Našťastie, album ponúka aj lepšie miesta – príjemným prekvapením je zádumčivejšia skladba Isabel s krásnou liverpoolskou angličtinou, ktorá príjemne hladí dušu.

Gitarové riffy zasa dostávajú priestor v krátkej „vypaľovačke“ The English Summer, vydarený zvuk má aj jedna z dvoch bonusových skladieb Sex and Question Marks. Od The Wombats netreba očakávať nič svetoborné ani prelomové, no na novom albume pútajú sviežim britským zvukom, aký mnohých stále baví. Či patríte k tejto skupine poslucháčov, sa dozviete v utorkovom vydaní programu 120 minút s hudbou, v ktorom si od The Wombats niekoľko nových pesničiek zahráme.

Matej Lauko (foto: press The Wombats)