ONDŘEJ GALUŠKA ROZOSPIEVAL V KLIPE FRANZA KAFKU A VYDÁVA NOVÝ ALBUM

Český hudobník a filozof Ondřej Galuška ohlásil vydanie svojho nového albumu s názvom „Stručný úvod do filosofie marnosti“. Avizuje ho videoklipom k piesni „Proces“, v ktorom sa autor inšpiroval Franzom Kafkom. Kultový spisovateľ si preto spolu s Galuškom a hudobníkom Jakubom Königom v ňom aj zahral.


Pieseň „Proces“ je voľne inšpirovaná príbehom zo slávneho románu Franza Kafku. „Odvolávam sa na známe podobenstvo Pred zákonom. Na podobenstvo o mužovi z vidieka, ktorého vrátnik nevpustí dnu, hoci – ako sa dozvedáme na konci – tento vstup bol určený len jemu,“ hovorí Ondřej Galuška.

„Toto podobenstvo je jedným z najvýstižnejších a najkondenzovanejších literárnych vyjadrení márnosti a premárnených príležitostí,“ dodáva.

Textový odkaz na Kafku bol dôvodom, prečo tvorcovia pri tvorbe videoklipu siahli po fotografii Kafku, ktorú sa im podarilo presunúť tak, aby vyslovila text piesne.

Rovnakým spôsobom sa potom presunuli aj fotografie Galusky a Königa. Kombinácia oboch vytvára znepokojujúce, takmer hororové hybridné postavy a duchov. Inštrumentácia piesne s mechanicky sa opakujúcimi marimbami a apokalyptickými trombónmi by tiež mohla odkazovať na kafkovský svet. Klip vznikol v spolupráci s výtvarníkom Adamom Pavlom.

Tému diela je možné interpretovať aj jednoduchším spôsobom, cez prizmu umelca a jeho obáv z reakcie kritiky a publika.

„Na tom nezáleží, nezáleží na tom, čo vás baví. …Tu ťa znechutia, tu sa na to môžeš spoľahnúť, tu ťa odsúdia, všade, kde budeš na dosah… „Vedia, ako ťa nastrojiť, ako ťa ponížiť…“ počuť v piesni Proces.

Nosnou témou celého albumu, ktorý Galuška po prvý raz naspieval kompletne v češtine, je márnosť, pominuteľnosť, krízy všetkého druhu, ale aj melancholický humor. Obsahuje desať piesní, na ktorých zvuku a forme sa výrazne podieľal producent Jonatán Pastirčák (Pjoni, Isama Zing) a zvukoví majstri Ondřej Ježek a Derek Saxenmeyer.

Autora sprevádzajú členovia skupiny The Odd Gifts. Michael Nosek hrá na bicie nástroje vrátane kovových sudov. Jaryn Janek na basgitare a kontrabase, Jan Mizler a Ondřej Galuška na gitarách, ktorý spolu s Filipom Jiskrou hrá aj na trombóne.

Ako hostia sa na albume objavili James Harries, Bára Zmeková, Jakub König a Ondra Kopička.

Hudba je rôznorodá a prechádza od indie-folku cez minimalizmus až po elektronický noise. Zvuk je okorenený častým použitím marimby Radka Doležala a piana Vojtěcha Procházku.

Album „Stručný úvod do filosofie marnosti“ vyšiel 30. septembra 2022 vo vydavateľstve Tranzistor. V zime vyjde rovnomenná kniha, ktorá je filozofickým spracovaním témy márnosti a rozoberá mnohé motívy z piesní z albumu.

Galuška a The Odd Gifts predstavia novú nahrávku 12. októbra v Brne v Starej Pekárni. Následne navštívia aj Olomouc (13. októbra), Opavu (14. októbra), Úštěk (27. októbra), Plzeň (5. novembra) a Prahu (22. novembra). Album bude oficiálne pokrstený 12. januára 2023 v pražskej Malostranskej besede, kde zahrajú aj Eggnoise a Kittchen.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: Michaela Pospíšilová Králová)