ORBITAL: OPTICKÝ KLAM AKO OBRAZ NÁŠHO ŽIVOTA

Britskí raveoví veteráni Orbital nahrali soundtrack k pandémii a brexitu. Vďaka ich desiatemu albumu „Optical Delusion“ môžete vytancovať svoj hnev na súčasný svet.


Hudba dua Orbital patrí do zlatej éry rave kultúry typickej pre deväťdesiate roky. Skladby ako „Chime“ a „Belfast“, ovplyvnené acid housom, formovali tanečnú hudbu budúcich generácií.

Koronavírusová pandémia neušetrila ani duo Orbital. Ich nový album „Optical Delusions“ sa začína skladbou „Ringa Ringa“, starou detskou pesničkou o morovej nákaze. Dvaja bratia v nej našli dokonalú metaforu pre pandémiu a odeli ju do svojho typického štýlu.

Paul a Phil Hartnoll spolu tvoria hudbu už 35 rokov

Boli prvými raveovým aktérmi na hlavnom pódiu festivalu Glastonbury, nahrali hudbu k niekoľkým filmom a spolu s fyzikom Stephenom Hawkingom vystúpili tiež na olympijských hrách v Londýne. Nikdy však nezažili globálnu pandémiu. Phil Hartnoll trpí pľúcnym ochorením, a preto sa počas tohto obdobia izoloval, čo neprospelo k jeho duševnému zdraviu.

Paul Hartnoll považoval pandémiu za vzrušujúcu: „Naozaj som si užíval, keď som nemal čo robiť,“ hovorí hudobník, „stratil som akýkoľvek FOMO strach z premeškania. Namiesto toho som objavil JOMO, čiže radosť z toho, že niečo zmeškám.“

Počas VIACERÝCH „lockdownov“ obaja bratia nazbierali NÁPADY na piesne, Z KTORÝCH VZNIKOL CELÝ album

Orbital sa vo svojej hudbe zaoberajú tiež politickými a sociálnymi otázkami

V osemdesiatych rokoch okupovali domy a usporadúvali v nich bezstarostné tanečné párty. Tentoraz je terčom ich kritiky najmä britská vláda. V skladbe „Dirty Rat“ spevák skupiny Sleaford Mods Jason Williamson uráža voličov Konzervatívnej strany.

„Si špinavá krysa, pretože si hlasoval za brexit“

Paul Hartnoll dodáva: „Ak ste volili politickú stranu toryov, volili ste Davida Camerona, ktorý usporiadal referendum o brexite. Hlasovali ste za neho a teraz sa pozrite, v akom stave je naša krajina.“

Viacerí hostia

Londýnska speváčka a skladateľka Anna B Savage prispela svojim zraniteľným vokálom do skladby „Home“, v ktorej si príroda znovu získava slnkom spálené prázdne mestá.

„Day One“ je pulzujúca elektronická skladba s hosťujúcou speváčkou Dinou Ipavic, ktorá v nej prekvapuje svojim vysokým hlasom.

Pilotný singel a najpôsobivejšia pieseň albumu „Are You Alive“ vznikla v spolupráci so skupinou Penelope Isles z Brightonu.

Album „Optical Delusion“ skúma psychiku čoraz nepokojnejšieho sveta. Napriek všetkému hnevu Orbital nahrali euforické piesne, ktoré sú ako stvorené k tancu. Ich optická dezilúzia funguje!

NMR (foto: press Orbital)