BUKAHARA: PRÍBEHY O SILE ČLOVEKA A PRÍRODY

Piaty album „Tales Of The Tides“ nemeckej skupiny Bukahara prináša aktuálny pohľad na svet. Štyria hudobníci z Kolína nad Rýnom a Berlína na ňom alegoricky podávajú svoje kritické príbehy.


Spevák a gitarista Soufian, huslista Avi a perkusionista Ahmed sa spoznali počas štúdia jazzovej hudby na hudobnej akadémii v Kolíne. O rok neskôr sa k ním pridal Max, ktorý hrá na trúbku. Konceptom kapely je búranie hudobných hraníc, čim vyjadrujú svoj pôvod a kultúrnu identitu.

Avi je Švajčiar so židovskými koreňmi a Ahmed je z palestínskeho Ramaláhu. Sami dodávajú, že ich nič nerozdeľuje, a že ich spája láska k hudbe. Pomyselné hranice medzi ľuďmi búrajú aj vo svojich textoch.

Nový album v omeškaní

Skupina Bukahara nahrala nové pesničky ešte počas turné k svojmu poslednému albumu, ktoré bolo opakovane odkladané kvôli pandémii. Počas voľných dní medzi koncertami sa namiesto odpočinku vybrala do štúdia.

Nepokoj v období vývoja na novom albume nespôsobuje chaos, práve naopak: človek má pocit, že kapela lepšie ako kedykoľvek predtým vie, ako má znieť.

Svoje rytmy zredukovala na tie najnutnejšie a dala viac priestoru melódiám a príbehom. Možno je to vďaka očistnej sile prílivu a odlivu, ktorý preteká novými nahrávkami ako nosná téma, pretože Bukahara znejú jasnejšie ako kedykoľvek predtým.


Príbehy s hĺbkou

Deväť skladieb na albume „Tales Of The Tides“ obsahuje množstvo skrytej spoločenskej kritiky a politických postojov. Skupina svoje piesne podáva v angličtine, nemčine a príležitostne v hebrejčine i arabčine. Texty sú o koloniálnych zločinoch, klimatických zmenách, konšpiračných teóriách, rasizme, sociálnej nespravodlivosti, únave zo sveta, či úteku pred realitou.

Vďaka farebným alegóriám, ktoré dokresľujú jednotlivé príbehy, hudbu skupiny charakterizuje nielen poézia, ale aj istá dávka tajomnosti. Kapela prostredníctvom pôsobivých melódií rozpráva krátke príbehy o človeku a sile prírody. Pozorný poslucháč po obsahovej stránke dostane viaceré podnety na zamyslenie.

Prvé ohlasy

Napriek vážnosti a hudobnej náročnosti albumu „Tales Of The Tides“ zostáva Bukahara verná sama sebe. V konečnom dôsledku sú to predovšetkým čistokrvní koncertní hudobníci, ktorí žijú pre koncertné vystúpenia.

Zaplnené koncertné sály, spievajúce publikum a prídavok za prídavkom je pre Soufiana, Maxa, Ahmeda a Aviho jediný ohlas, ktorý má pre nich skutočnú váhu. Presvedčiť sme sa už o tom mohli aj na Slovensku. Ich koncert pri príležitosti vydania nového albumu v kolínskom klube Gloria bol vypredaný za menej ako dvanásť hodín.

NMR (foto: press Bukahara)