ORKESTA MENDOZA A NOSTALGICKÉ MELÓDIE NA ICH „LA CAMINADORA EP“

Orkesta Mendoza - La Caminadora (Orkesta Mendoza Musica/Cosmica Label Services, 2018)

Orkesta Mendoza - La CaminadoraZačiatok roku býva zvyčajne na nové albumy skromnejší. Do nášho rádiového archívu už pribudlo niekoľko zaujímavých  noviniek, ktoré vychádzajú koncom januára, prípadne vo februári, tie Vám ale zatiaľ nemôžeme podrobnejšie predstaviť. Tentoraz dostane preto prednosť sedempesničkové EP, ktoré v decembri vyšlo skupine Orkesta Mendoza, pochádzajúcej z amerického mesta Tucson. Jeho miestnu scénu reprezentujú také mená ako Linda Ronstadt, Howe Gelb, Calexico, Giant Sand, Green on Red, z novších napríklad kapela Xixa, či excentrický bluesman Bob Log III. Medzi súčasných  hrdinov Tucsonu patrí aj gitarista, skladateľ a spevák Sergio Mendoza, ktorý v roku 2012 založil svoj orchester.

Sergio Mendoza sa narodil v mestečku Nogales v americkom štáte Arizona. Vyrastal takisto v mestečku Nogales, ale pre zmenu v mexickom štáte Sonora a dnes opäť žije a pracuje v Arizone – v Tucsone. To, že sa počas svojho života voľne pohyboval na obidvoch stranách hranice spôsobilo, že do seba vstrebal množstvo hudobných vplyvov a štýlov. Zo Sergia sa stal vyhľadávaný štúdiový i koncertný hráč, ktorého si neraz zavolali na pódium aj hudobníci zo slávnejšej kapely Calexico. V roku 2009 založil Mendoza príležitostný bigband, ktorý hral prevzaté skladby v štýle mambo od Pereza Prada. Zachutilo mu to natoľko, že sa neskôr pustil do vlastnej muziky, do ktorej pridal množstvo ďalších ingrediencií.

Orkesta MendozaPrvý album skupiny Sergio Mendoza y La Orkesta vyšiel v roku 2012, volal sa Mambo Mexicano a jeho spoluproducentami boli John Convertino a Joey Burns z Calexico. Druhý album ¡Vamos A Guarachar!, už pod skráteným názvom kapely na Orkesta Mendoza, sa objavil na európskom v októbri 2016 a Sergio si ho vtedy „ukuchtil“ sám. Medzi hosťami opäť nechýbali spomínaní členovia Calexico. Okrem nich sa na nahrávkach podieľali aj Gabriel Sullivan z Giant Sand a Xixa, Camilo Lara z Mexican Institute of Sound, mexický spevák a maliar Salvador Durán, toho času žijúci v Tucsone a ďalší Sergiovi kamaráti. Hudba tohto albumu evokovala zábavnú a chytľavú zmes rôznych štýlov z oboch strán americko-mexickej hranice: striedali sa (prípadne miešali) mambo, cumbia, ranchero, norteňo, merengue, mariachi, rumba, bolo počuť aj náznaky džezu, surf-rocku, či dokonca zvuky analógovej elektroniky.

Istý čas Sergio pôsobil po boku hudobníka menom Camilo Lara (Mexican Institute Of Sound) v kapele Mexrrissey, ktorá vtipne interpretovala skladby od Morrisseyho.  V súčasnosti sa vracia na hudobnú scénu  výberom rôznorodých melódií z minulosti. Nachádzajú sa medzi nimi melódie mexické, kubánske, peruánske, severoamerické, niektoré majú dokonca pôvod  v severnom egejskom mori.

Nové EP Orkesta Mendoza s názvom La Caminadora bolo nahraté za menej ako mesiac v štúdiu Wavelab v Tucsone za asistencie členov kapely a niekoľkých hostí zo spriatelených skupín. Veríme, že sa Vám budú ich nové nahrávky páčiť.

Róbert Gregor (foto: press)