PACHYMAN – INOVATÍVNA IRÓNIA

Portorický hudobník Pachy García, alias Pachyman, na albume „Switched-On“ nasmeroval svoju dubom nasiaknutú hudbu do inej dimenzie.


„Switched-On“ je pokračovaním albumu „The Return of Pachyman“ z roku 2021. Je poctou umeleckej ére, v ktorej začali hudobníci manipulovať so syntetizátormi. Je aj poctou analógovému syntetizátoru značky Korg Poly-800, ktorého zvuk tvorí chrbtovú kosť nových nahrávok.

Skladby ako „You Looked at Me“ alebo „Mi Sala“ spájajú hypnotizujúci, krautrockový beat so syntetizátorovými úvahami pripomínajúcimi kapelu Boards of Canada a Garcíovým vlastným minimalistickým vokálom, ktorý im dodáva textúru.

Na novom albume počuť tiež vplyv jeho dubových hrdinov, akými boli Scientist a King Tubby. Zároveň Pachyman do nových piesní vniesol vlastnú minulosť a posunul dubovú hudbu novým smerom.

„Pri tomto albume som chcel byť viac sám sebou ,“ povedal Pachyman.


Pachyman tiež hovorí o spájaní minulosti a súčasnosti pomocou syntetizátora a güiro, čo tradičný hudobný nástroj používaný v jeho rodnom Portoriku. Prezradil tiež, ako do hudby zapojil svoj hlas. V skladbách sa síce neobjavuje veľa textov, no jeho slová sú aj tak úderné. V skladbe „Trago Coqueto“ spieva chýbajúcom domove.

„Tému domova som nikdy nestratil. Odkedy som sa presťahoval do Los Angeles cítim, že sem vlastne nepatrím“

„Trago Coqueto“ je zároveň drzá pieseň o láske, ktorá sa nesie cez prizmu koktailu pomenovaného podľa koketného citrónovo-zázvorového nápoja. Táto skladba pôsobí ako dojemná óda na jeho život a spomienka na časy, keď vyrastal v Portoriku. Vystihuje hlavnú myšlienku albumu „Switched-On“, ktorá spočíva v presvedčení posúvať umenie vpred a zároveň si ctiť svoje korene.

Vo videoklipe k tejto piesni sa Pachyman zameral na portorickú hudobnú scénu deväťdesiatych rokov. V tom čase tam dominovala nová vlna, ktorá sa neskôr zmiešala s tradičnou hudbou, pričom sa veľa experimentovalo so syntetizátormi. Vintage však nie sú len zvuky, ale aj sprievodné video, v ktorom spevák spieva do starého mikrofónu a pri tanci ho sprevádza cukríková dáma. Samozrejme, nechýba ani chladný nápoj postavený na klávesových nástrojoch. Všetko pôsobí trochu gýčovo, ale zároveň s veľkou dávkou sebairónie.

A práve taký je tento album: nostalgický, ironický, vtipný, zábavný a zároveň inovatívny. Jeho nahrávky vám budú v rubrike „album týždňa“ spríjemňovať prvé dni roku 2024, v ktorom vám želáme všetko najlepšie!

Róbert Gregor (foto: press Pachyman)