ADRIAN QUESADA: VÁŠEŇ PRE LATINSKO-AMERICKÚ HUDBU

Gitarista a producent Adrian Quesada je v poslednom čase známy najmä ako člen skupiny Black Pumas. Získal tiež cenu Grammy s orchestrom Grupo Fantasma. Na svojom novom albume „Boleros Psicodélicos“ odhaľuje pôvod svojej vášne pre latinsko-americkú hudbu.

Pred dvadsiatimi rokmi objavil Adrian Quesada v rádiu starú pieseň peruánskej skupiny Los Pasteles Verde, z ktorej bol unesený. Neskôr zistil, že ide o pieseň „Esclavo y amo“ z roku 1975. Odvtedy je závislý na hudbe z konca šesťdesiatych a začiatku sedemdesiatych rokov. V tom čase sa v romantických latinsko-amerických baladách prvýkrát objavili elektrické gitary, klávesy a iné súčasné hudobné nástroje.

Späť ku koreňom

Pandémia umožnila Quesadovi, aby sa pustil do nahrávania, pretože zvyčajne bol na turné s Black Pumas. Album „Boleros Psicodélicos“ vznikal 20 rokov. 45-ročný spevák naň niektoré piesne prerobil a niektoré sám skomponoval.

Zároveň sa inšpiroval funkom, soulom a rockom, v niektorých skladbách vynikajú i jeho mexické korene.

Vyrastal totiž v Larede na mexickej hranici. Rodina jeho matky pochádza z Mexika, otec z USA. Hovoril vždy dvomi jazykmi a od detstva počúval tradičné bolerá i balady. Niet preto divu, že nahrávky na albume majú tak blízko k atmosfére originálov.

Ústrednou skladbou albumu je skvelá balada, v ktorej sa jemnosť bossa novy prelína s nenápadným pátosom, hypnotickým rytmom a dávkou psychedelických zvukov. Elegantne a zmyselne ju spieva iLe, niekdajšia speváčka portorickej skupiny Calle 13. Klávesy, organ a gitara nesú jej hlas na rukách. Skladba „Mentiras con Carino“ pomyslene unáša v priestore. Videoklip k piesni, ktorá je o klamstve a láske, má na konci titulky ako vo filme. Keby bol Quentin Tarantino Mexičan, tak by mohla byť súčasťou jedného z jeho soundtrackov.

Nielen spoluhráči

iLe, Mexičanka Ultra, americko-kolumbijská avantgardná hviezda Gabriel Garzón-Montano, Gaby Moreno z Guatemaly, Argentínčanka Natalia Clavier, Mexičan Rudy de Anda, Američanka Angelica Garcia… takmer všetci hosťujúci speváci na albume majú korene v Latinskej Amerike.

Do vynikajúcej inštrumentálnej skladby s názvom „Hielo Seco“ si Adrian pre zmenu prizval gitarového mága Marca Ribota a Money Marka z Beastie Boys.

Do vývoja piesní zapojil všetkých zainteresovaných hostí, pričom využil ich korene i skúsenosti. Aj preto je album „Boleros Psicodélicos“ taký výnimočný!

NMR (foto: press Adrian Quesada)