PARIS COMBO A ICH LIEK NA TAKO TSUBO – ZLOMENÉ SRDCE

Paris Combo - Tako Tsubo (Stem Music , 2017)

Paris Combo je skupina z Paríža. Existuje od roku 1995. Slovo „combo“ v jej názve nadväzuje na pomenovanie malých jazzových skupín, ktoré pôsobili vo Francúzsku v tridsiatich rokoch minulého storočia.

V jej hudbe preto pulzuje okrem šansónu aj swing. Prvý bezmenný album skupiny Paris Combo z roku 1997 zožal úspech nielen vo Francúzsku a v Nemecku, ale aj v USA, Austrálii, Kanade. Úspešné boli aj jej nasledujúce albumy Living Room (2001), Attraction (2002), Motifs (2005), 5 (2013). Skupina je známa živelnými koncertnými vystúpeniami, ktoré sa počas jej kariéry uskutočnili v mnohých krajinách.

V marci tohto roku sa Paris Combo vrátili na hudobnú scénu s albumom nazvaným Tako Tsubo, čiže japonským názvom ochorenie srdca (kardiomyopatia), ktorému sa hovorí aj syndróm zlomeného srdca.

Paris Combo tvrdia, že majú liek na túto chorobu prostredníctvom svojich nových piesní. Ich hlavná autorka, speváčka Belle du Berry poslucháčov lahodne sprevádza pestrou kolekciou skladieb s nádychom retra. Lyrický motív nového albumu navodzujú aj názvy jednotlivých piesní ako napríklad Mon Anatomie , Spécimen, Anémiques Maracas, Id’Heidi. Každá z nich vyjadruje iné emócie.

Paris Combo sú rôznorodí a sofistikovaní ako mesto z ktorého pochádzajú.

Počas svojej existencie získali ohlas nielen v radoch laickej verejnosti, ale i medzi hudobnými kritikmi. Ich jedinečná kombinácia pestrofarebného kabaretného šansónu, s elegantným jazzom a alternatívnym popom z ich hudby nevymizla počas celej ich existencie. Nový album navyše oplýva aktuálnou kozmopolitnou atmosférou.

Róbert Gregor (foto: press)