PERLY A MUŠLE ARGENTÍNSKEHO TRIA FÉMINA

Fémina – Perlas & Conchas (Fémina Music 2019)

Iggy Pop, Quantic, Henry David Thoreau, cumbia, hiphop, feminizmus, láska, revolúcia …

Dáva vám to na jednom albume zmysel? Teda ak nie ste práve priaznivci surrealistickej formy umeleckej spontánnosti cadavre exquis, po našom nádherná mŕtvola, i keď aj na ňu sa trio speváčok a raperiek z argentínskej Patagónie odvoláva.

Fémina

„Milujeme veci, ktoré by sme od seba nikdy nečakali,“ tvrdí Clara Miglioli s dvoma sestrami Sofiou a Clarou Trucco. Názov albumu odkazuje na zázrak, keď sa obyčajné zrnko piesku v mušli premení na perlu; a Conchas čiže mušlička? Určite ste už počuli, ako svojej vagíne niekedy ženy hovoria, takže asi tak.

S potrebou „zatancovať si, užiť si život a niečo k tomu povedať“ sa po presťahovaní do Buenos Aires v roku 2004 zamerali na rap. Hudbu sťahovali z internetu a o vokálnych harmóniách nebola ani reč. S objavovaním patagónskej tradičnej hudby pribudli nástroje: gitary, quatro, flauty, cajon. A z rapu prešli tiež k spevu. Tak trio Fémina počujeme na predchádzajúcich dvoch albumoch, z veľkej časti akustických. Masívny úspech skladby Buen Viaje k nim pritiahol nečakanú pozornosť a keď ho vo svojom programe pre rádio BBC vychválil Iggy Pop, začali sa diať veci.

Fémina - Perlas & Conchas

Spoluprácu im ponúkol britský producent, DJ a ťahúň progresívnej elektroverzie kolumbijskej hudby Will Holland, pre všetkých Quantic a akustika išla tým pádom bokom, hoci nástroje Femina z rúk nepustili: španielsky s nimi spievajú, rapujú a zborovo čarujú do zmesi elektro-popu, hip-hopu , soulu, funky a juhoamerických hudobných štýlov. Dychová sekcia, klávesy a výrazné rytmy – bicích aj elektrobeatov dotvárajú pulzujúci sofistikovaný zvuk; ideálny podklad pre surrealistické aj feministické texty s odkazmi na dejiny umenia a bláznivé nápady. Napríklad pridanie tváre Iggyho Popa na Mesiac v štýle Dalího.

S autorkami sa Iggy Pop dokonca stretol a neskôr im vyplnil zbožné želanie: v skladbe Resist hlbokým stareckým hlasom spieva / hundre anglickú časť textu o long long way …

Všetky albumové referencie sa o Iggy Popovi zmieňujú, nemalo by to ale prekryť najpodstatnejšie: aj bez neho musíme s triom Fémina do budúcnosti počítať.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press skupiny)