PESNIČKÁR BLAUDZUN NOVÝM ALBUMOM UP UZATVÁRA TRIOLÓGIU JUPITER

Blaudzun - Up (V2 Records Benelux, 2018)

Blaudzun - UpZa prezývkou Blaudzun sa skrýva holandský hudobník Johannes Sigmond, ktorý tvorí hudbu ovplyvnenú folkom a art rockom. K jeho pseudonymu ho inšpirovalo meno pomerne neznámeho dánskeho cyklistu, ktorý bol aktívnym pretekárom v 70-tych rokoch minulého storočia.

Blaudzun sa na hudobnej scéne pohybuje od roku 2007, svoj bezmenný debutový album vydal o rok neskôr. Do širšieho povedomia sa mu podarilo dostať s tretím albumom Heavy Flowers (2012). Hudobnú kritiku aj poslucháčov uchvátil predovšetkým jeho svojrázny hlasový prejav, chytľavé melódie a citlivo využité sláčikové nástroje. V roku 2014 sa mu podarilo nahrať ďalší úspešný album Promises of No Man’s Land a v rokoch 2016-2017 albumy Jupiter, Pt. I + II.

Blaudzun 2018Aj keď to podľa názvu tak nevyzerá, albumová novinka UP je poslednou časťou jeho trilógie nazvanej Jupiter. Jupiterom sa Blaudzun inšpiroval zámerne, ako najväčšou planétou v slnečnej sústave. Čo sa týka jeho hudby a textov, s Jupiterom ako takým neexistujú žiadne skutočné paralely, alebo rozpoznateľný koncept. Blaudzun sa na túto tému vyjadril: „Pre mňa je planéta Jupiter zvláštna tým, že je tak veľká, že jej gravitácia priťahuje asteroidy a meteority, ktoré by sa v inom prípade zrútili na Zem. Symbolizuje spôsob, akým pohlcujem umenie a hudbu. Hudba môže byť záchrancom života.“

Blaudzun má nepochybne veľký hudobný talent, ktorému sme sa v našom rádiu zatiaľ veľmi nevenovali. Svetové hudobné servery o ňom informujú tiež len okrajovo. Posledný album Up nepatrí medzi jeho najlepšie, no obsahuje niekoľko piesní, ktoré by sme nemali prehliadnuť. Medzi najvydarenejšie z nich považujeme skladby Hey Now, Juno a Islands. Dozrel čas na to, aby sme Vám Blaudzunovu tvorbu predstavili v rubrike Album týždňa, pričom v našom vysielaní tentoraz okrem nových nahrávok občasne siahneme aj po najlepších piesňach z predchádzajúcich častí série Jupiter.  Ešte dodám, že Blaudzun tento rok vystúpi na maďarskom festivale Sziget.

Róbert Gregor (foto: Blaudzun)