PETR MAREK JE ZNOVU MUZIKANT KRÁLIČEK

Po dvadsaťjeden rokoch vydáva frontman skupiny Midi Lidi Petr Marek nový sólový album pod svojím starým pseudonymom Muzikant Králíček. Album dostal názov „Předseda“.


Album „Předseda“ vyšiel na prvý jarný deň, 21. marca. Číslo 21 hrá v hudobníkovej kariére dôležitú úlohu. Práve v tomto veku si uvedomil, že jeho texty začínajú mať reálne témy. A sám bol z toho prekvapený. Existuje ale ešte jeden tajný dôvod dátumu vydania. Hodinový album „Předseda“ obsahuje jedenásť osobných piesní, ktoré denníkovým spôsobom reflektujú na aktuálne obdobie autorovho života.

„Hudobná časť vznikla počas minuloročnej noci za splnu mesiaca improvizáciou na syntetizátoroch a bubeníckom automate. Ďalší spln som využil na písanie textov,“ hovorí Marek, ktorý k príprave nového albumu pristupoval podobne ako k svojim predchádzajúcim desiatim plnohodnotným albumom, ktoré nahral v rokoch 1994 až 2002.

Na všetkých nahrávkach sa Marek vždy zabával

Bavil sa okrem iného aj tým, že vykrádal ako svoje obľúbené vzory, tak aj nenávidené hudobné štýly. To všetko miešal do zábavných postmoderných piesní, ktoré sa nebáli chytľavých melódií hraničiacich s hlúposťou („Hej jedlo! Hej pij!“) a popritom aj ťažkej alternatívy. Všetko spájal s úderným textami.

„Piesne vznikali na kolene v detskej izbe paneláku v Hranicích na Morave. Ako Králiček som všetko nahrával amatérskym spôsobom na dostupné zariadenia, ako napríklad VHS videoprehrávač. Spieval som do slúchadiel, keďže som nemal mikrofón,“ hovorí Marek o spôsobe tvorby.

Hudbu najskôr šíril na kazetách, neskôr na napálených CD s vlastnou grafikou

Tie potom rozosielal poštou predplatiteľom pod záštitou kultúrneho združenia Unarclub. Paralelne nahrával albumy so skupinou Kakaduo a vystupoval s improvizačným Dekadentným divadlom Beruška. Po vydaní posledného albumu „Emotýl“ (2002) si Muzikant Králíček dal pauzu a venoval sa komponovaniu pod značkami skupín Midi Lidi a Monikino Kino.

V roku 2015 vyšla vinylová verzia dvojalbumu „The Best of Králíček“

Ale hlavne: hudobný publicista Pavel Klusák ponúkol Petrovi spoločný koncert s Jiřím Suchým, na ktorom mal byť Muzikant Králíček predskokanom. Ten však nemal kapelu. Dohodol sa teda s hudobnou skupinou Květy, že to po dvadsiatich rokoch od posledného márneho pokusu o živé vystúpenie opäť skúsia. A tentoraz to vyšlo. Od tejto chvíle Květy a Marek príležitostne vystupovali ako samostatná kapela s novými verziami Králičkových piesní. A nakoniec neplánovane vznikol nový album.

„Vznik nového albumu po toľkých rokoch prekvapil aj mňa samého,“ hovorí Marek. „Nenechal som sa však zaskočiť a v duchu tých predchádzajúcich som sa držal toho, že som si obal opäť vytvoril sám. Aj keď mi to vôbec nejde,“ uzatvára.

Album Predseda si môžete vypočuť na streamovacích hudobných platformách. A vychádza aj veľmi obmedzený počet kaziet a možno jedno doma napálené CD. Presne ako za starých králičích čias.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: press)