VYSLOVIŤ TRIKRÁT ZA SEBOU KVĚTY ZNIE AKO MANTRA

Brnenská kapela Květy vydala deviaty štúdiový album na výročie Nežnej revolúcie.

Platňa nazvaná „Květy Kvéty“ pojednáva o túžbe a izolácii, ktorá začala dávno predtým ako korona. Autorom hudby aj textov na zrejme najmilostnejšej nahrávky skupiny je Martin E. Kyšperský. Aranžérsky sa na skladbách podieľala celá kapela, noty pre sláčikové napísal a zaranžoval Ondřej Kyas. Zvuk Květov sa na albume presunul od elektronickej hudby späť k živým nástrojom.

Album „Květy Květy“ znie ako intímna kolekcia, ktorá pracuje s princípom duality.

V kapele hrajú dve dvojice: rytmika versus gitaristi. Album je z väčšej miery o vzťahu dvoch ľudí. A tiež preto je slovo Květy dvakrát obsiahnuté aj v názve platne, raz za každú dekádu dvadsaťročného pôsobenia kapely na českej hudobnej scéne.

„Slovo Květy musíte říct třikrát za sebou, to už je jako malá mantra,“hovorí frontman kapely Martin E. Kyšperský.

Kyšperský sa narodil ako blíženec, tento rok je mu štyridsať, má za sebou dve dekády vzťahov a tiež dve dekády hrania v kapele.

„Žiju sám a dochází mi, že často vedu s někým dialog. Vracím se zpátky, procházím si situace. Vybavují se mi příběhy, je na to teď čas. Píšu v těch písních dopisy hlavně sám sobě, abych nezapomněl, co jsem dělal za poslední dvě dekády, koho jsem miloval a s kým to nevyšlo. Politika a společenské věci úplně ustoupily do pozadí. Alba předtím byla o lásce, ale tohle je nejvíc,“ upřesňuje Kyšperský.“ upresňuje Kyšperský.

V kontraste k milostnej téme sú „Květy Květy“ tiež albumom veľmi živým a energickým, v zostave počuť prvýkrát dve gitary.

Svoj podiel na tom má aj vlaňajší príchod nového bubeníka Jakuba Kočičky, ktorý je o dvadsať rokov mladší ako ostatní členovia kapely. Zároveň tiež ide o veľmi mestskú platňu, pretože vznikala výhradne v kulisách Brna, v jeho kaviarňach, parkoch a na stanici.

Album „Květy Květy“ obsahuje jedenásť skladieb a vyšiel sedemnásteho novembra 2020 vo vydavateľstve Indies Scope.

Kapela ho nahrávala v štúdiách „V“ v Zlíne a v pražskom Jámore v spolupráci s Ondrejom Ježkom, ktorý sa postaral o mix a mastering. Už v októbri hudobníci zverejnili videoklip k piesni „Robot“ v réžii Jána Fuksa. S rovnakým režisérom a herečkou Elizavetou Maximovou teraz dokončujú ďalší videoklip ku skladbe „Do tmy“, ktorý predstavia v závere novembra. Pri príležitosti vydania albumu kapela Květy zverejnila unplugged verziu piesne „Koňýku“, ktorú nahrala u Martina E. Kyšperského v obývačke.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: Lenka Sedláčková)