PORTUGALSKÝ PRODUCENT BRANKO A JEHO DEBUTOVÝ ALBUM

Branko - Atlas (Enchufada, 2015)

Branko-AtlasLisabonský hudobník Branko je skôr známy ako producent portugalskej skupiny Buraka Som Systema.

Spolupracoval aj so speváčkou M.I.A. a pričinil sa o popularizáciu angolského tanečného štýlu Kuduro, v ktorom sa prelínajú prvky štýlov soca a zouk. Doterajšie hudobné skúsenosti zúročil na svojom debutovom albume, ktorému dal názov „Atlas“. Vo svojich nahrávkach mieša tradičnú hudbu s elektronickou – charakteristickou pre dnešné tanečné parkety.

K ich realizácii si prizval talentovaných spolupracovníkov zo Sao Paola, Kapského mesta, New Yorku, Amsterdamu.

Celkovo sa v nahrávacom štúdiu stretlo 20 spevákov a hudobníkov. V piesni „Made Of Gold“ mu vypomohol producent Fellow zo skupiny Skip & Die. Skladbu „Paris – Marselha“ obohatil svojim hlasom kapverdský spevák Cachupa Psicadelica. K významným hosťom patrili aj rapperi Cesão a Dj Slink.

Branko

Branco svojou hudbou hľadá alternatívu k monopolu anglo-amerického hudobného priemyslu.

Zdôrazňuje pritom svoje kultúrne, politické a sociálne postoje. Hovorí, že  najdôležitejšie je pre neho posolstvo kultúrnej rozmanitosti.  Svoj prvý album koncipoval ako atlas, v  ktorom sa všetci jeho  protagonisti odlišných rás a národov stretávajú ako rovný s rovným. Je to album, ktorý má svoje slabšie i silnejšie miesta. Nájdete na ňom originálne tanečné skladby i skladby na hlbšie započúvanie sa. Je to titul, ktorý vybočuje z bežného priemeru a spestruje súčasnú hudobnú ponuku.

Róbert Gregor (foto: press Branko)