PREßBURGER KLEZMER BAND V NYC: DO TRETICE TO VYŠLO

Bratislavská skupina Preßburger Klezmer Band, ktorá sa už takmer 30 rokov úspešne pohybuje na európskej hudobnej scéne, bravúrne absolvovala koncerty priamo vo svetovom centre hudobného života, v New Yorku.


Z Mekky hudobného života sa iba pred pár dňami vrátili hudobníci nadšení a vďační za to, že sa „zájazd“ konečne i vďaka grantu od Fondu na podporu umenia a finančnej podpore od Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR podarilo uskutočniť. Prvýkrát bola totiž skupina oslovená s ponukou koncertovať v USA už v roku 2001, pričom jeden z predbežných termínov koncertov znie dnes až neuveriteľne, malo to byť 11. septembra 2001 v New Yorku. Vtedy sa však dostatočné množstvo financií na letenky a ubytovanie získať nepodarilo. Na prípravách koncertov sa začalo pracovať už na jar 2023, pričom pôvodný plán bol realizovať ich ešte v minulom roku, čo sa však vzhľadom na krátkosť času nepodarilo zrealizovať. O rok neskôr to už však vyšlo a podarilo sa zabezpečiť všetko potrebné.

Spolupráca s Frankom Londonom

Preßburger Klezmer Band už v minulosti s úspechom koncertoval s členmi najslávnejšej klezmerovej skupiny The Klezmatics (konkrétne trúbkarom Frankom Londonom a spevákom Lorinom Sklambergom), ktorá pôsobí v New Yorku a je nielen držiteľom prestížnej ceny Grammy v kategórii world music, ale mnohým je známa aj z účinkovania v kultovom seriáli Sex v meste. Núkala sa teda výnimočná príležitosť zopakovať spoluprácu priamo v New Yorku a rovno s obidvomi naraz.

Po dohodnutí programu koncertu a uskutočnení umeleckých skúšok sa skupina a jej hostia stretli v piatok 3. mája 2024 priamo v krásnej sále Bohemian National Hall na 73. ulici v časti New Yorku Upper East Manhattan, aby program definitívne doladili a pripravili sa na večerný koncert pred plnou sálou. Publikum tvorili najmä ľudia za okruhu slovenskej a českej komunity v New Yorku a takisto miestni fanúšikovia a uznávaní hráči klezmeru, medzi nimi aj niekoľko slávnych mien, ako ďalší členovia Klezmatics Lisa Gutkin a Matt Darriau, alebo speváčka Sarah Gordon, bubeník Aaron Alexander a vydavateľ Aaron Bendich.

Koncert otvoril nový projekt trubkára Franka Londona – Old Bohemians aka Polka Loca. Bol to energický a zábavný prístup k stredoeurópskym polkám pod vedením tohto známeho lídra a tvorcu hudobných konceptov, s príchuťou „newyorskej downtown scény“, ktorý roztancoval časť publika. So skupinou si ako hostia zaspievali herečka Katarina Vizina, spevák Lorin Sklamberg i newyorsko-český bábkar Vít Hořejš. Po prestávke už vyšli na newyorské pódium po prvýkrát vo svojej histórii členovia Preßburger Klezmer Bandu. V prvej časti koncertu sa s úspechom predviedli sami a potom sa k nim pridali už spomínaní hostia.

Spolu predviedli ako dávno zohratá partia pestrú zmes jidiš piesní a klezmerových tancov z východnej Európy, z amerického prostredia židovských prisťahovalcov i z prostredia ortodoxných chasidov a zazneli aj slovenské piesne. Pri niektorých piesňach sa publikum aj v tejto časti koncertu spontánne roztancovalo a na záver sa hudobníkom poďakovalo standing ováciami. Kapele sa na druhý deň podarilo predviesť tento program spolu aj v Bohemian Hall and Beer Garden, známej veľkej letnej záhrade v newyorskej štvrti Astoria, kde si ho vypočuli aj viacerí náhodní hostia, ktorých vystúpenie prekvapilo, nadchlo a zaujímali sa o pôvod skupiny a jej nahrávky.


Veľká pocta

Pre členov Preßburger Klezmer Bandu bolo veľkou poctou, že dostali možnosť vystúpiť v New Yorku, hrať so svetoznámymi miestnymi hudobníkmi a tak isto spoznať toto slávne mesto aj s jeho džezovými klubmi, stretnúť sa so známymi žijúcimi v New Yorku aj so slovenskými džezovými hudobníkmi, ktorí tam momentálne žijú – Hanka G a Alan Bartuš. Po úspechu veria, že tam nevystupovali naposledy a že nabudúce by sa s fanúšikmi klezmeru mohli stretnúť aj v iných amerických mestách.

A čo čaká bratislavských klezmerov v blízkej budúcnosti? Kapela v očakávaní budúcoročných osláv 30. výročia jej založenia nezaháľa. Pripravuje svoj nový program založený na tradíciách židovskej svadby, s ktorým sa koncertne predstaví na Slovensku ešte na jeseň tohto roku a čo je ešte potešujúcejšie, v spolupráci s vydavateľom Real Music House avizuje aj novú nahrávku projektu Preßburger Klezmer BIG Band, s ktorým sa koncertne predstavila obecenstvu na mimoriadne úspešnom turné počas posledných dvoch rokoch.

Na hladkom priebehu kultúrneho podujatia sa zúčastnila vyladená kombinácia organizátorov: Generálny konzulát Slovenskej republiky v New Yorku, agentúra GOH productions, Katarina Vizina, Bohemian Benevolent and Literary Association (Česká benevolentní a literární asociace v New Yorku), Czechoslovak Society of Arts & Sciences -SVU- New York Chapter, Generálny konzulát Českej republiky v New Yorku.

Robert Pospiš a NMR (foto: press Preßburger Klezmer Band)