FRANK LONDON AND THE KLEZMER BRASS ALLSTARS: SVOJSKÁ OSLAVA CHANUKY

Skladateľ a trubkár Frank London, známy najmä zo skupiny „Klezmatics“, oslavuje na albume „Chronika“ židovský sviatok Chanuka.


Chanuka, čiže Sviatok svetiel alebo zasvätenia je židovský sviatok, ktorý sa začína 25. dňa v židovskom mesiaci kislev a trvá osem dní. Je spomienkou na znovuzasvätenie Jeruzalemského chrámu Makabejcami po jeho znesvätení Antiochom IV. Epifanom.

Frank London je trubkár a skladateľ ocenený cenou Grammy. Jeho kariéra trvá viac ako štyri desaťročia, a preto niet divu, že sa počas nej stal jednou z kľúčových postáv obrody hudobného štýlu klezmer. V minulosti spolupracoval s rôznymi významnými hudobníkmi medzi ktorými nechýbali Jicchak Perlman, či John Zorn. Maďarská vláda ho v roku 2016 vyznamenala rytierskym titulom za prínos k multikultúrnej hudbe, ktorej sa naďalej snaží posúvať hranice.

„Chronika“ je štvrtým albumom skupiny Klezmer Brass All-Stars. Jeho piesne sú oslavou radostných svetiel a ľudskosti.

Frank London o albume povedal: „Chanuka je sviatok svetiel a extatická hudba Chronika oslavuje život, jednotu, nášho nezdolného ducha a snaží sa vniesť svetlo do súčasného temného sveta. Vzhľadom na prebiehajúce konflikty od Blízkeho východu a Ukrajiny až po tie v Amerike máme okolo seba stále sily temnoty. Dúfam, že radosť z hudby môže ľudí osvietiť a inšpirovať, aby v sebe našli silu a pracovali na ideáli tikkun olam, čiže uzdravení sveta.“


Album sa začína dvoma chanukovými klasikami. „TOPZ (Sevivon)“ je melódia vychádzajúca z detskej chanukovej hry, ktorá sa hrá otáčaním drejdla. „GREEKZ (Yevonim)“ je ďalšia populárna oslavná pieseň. Pôvodne bola výpoveďou o odolnosti voči prenasledovaniu a ničeniu, no v novej podobe sa zmenila na optimistickú skladbu dychového orchestra s prvkami gitarového rocku, dubu a reggae.

V piesni „UNITY: Carnival in Crown Heights“, ktorá je oslavou sna o mierovom spolunažívaní, hosťuje významný hudobník Michel „Meshach“ Nestor. Jeho výrazný západoindický vokál sa prelína s populárnou chasidskou židovskou melódiou. Táto skladba predstavuje spoločnú oslavu medzi židovským a karibským obyvateľstvom v brooklynskej štvrti Crown Heights. Dominuje v nej ústredná téma albumu, ktorá spočíva v extatickej, radostnej sile hudby, ktorá spája ľudí rôznych kultúr.

Srdcom albumu „Chronika“ je skupina Frank London’s Klezmer Brass Allstars, ktorá je zložená z popredných svetových hviezd klezmeru, vrátane Susan Hoffman Watts, Michaela Winograda a ďalších významných hudobníkov.


V nových nahrávkach sa predstavili tiež hudobné legendy Michael „Meyshke“ Alpert – zakladateľ klezmer revivalu, Sarah Gordon, dcéra známej speváčky Adrienne Cooper, chasidský spevák Benny Amar, reggae/soca hviezda Michel „Meshach“ Nestor a miláčik newyorskej balkánskej scény Eva Salina.

Zosnulý legendárny gitarista Yossi Piamenta, známy ako „chasidský Hendrix“, na album prispel svojím jedinečným židovským blues-rockovým štýlom. Ruku k dielu priložil aj skvelý avantgardný gitarista Brandon Seabrook, známy vďaka svojim fúziám punku, džezu, noisu, popu a metalu.

Osobne sa musím priznať, že spočiatku som bol nahrávkami tohto albumu zaskočení. Jednotlivé skladby síce „nelezú do ucha“ na prvé počutie, no okamžite zaujmú svojou originálnou produkciu. Oceňujem moderné aranžmány a celkové prevedenie, čo je hlavným dôvodom toho, že vám tento titul predstavíme v rubrike „Album týždňa“.

Róbert Gregor (foto: Alan Roche)