JESSICA PRATT: NADČASOVÁ NOSTALGIA

Jessica Pratt sa vyprofilovala na výraznú autorku piesní svojej generácie. Hrá na klasickú gitaru, podmanivo spieva, pričom jej piesne sú takmer mystické a nadčasové. Na štvrtom albume „Here In The Pitch“ ešte viac rozšírila zdroj svojich vplyvov.


Piesne sú zvyčajne nadčasové vtedy, keď ignorujú aktuálne trendy a majú individuálny výraz. Kalifornská speváčka a skladateľka Jessica Pratt sa to snaží dokázať už svojim štvrtým albumom. Napriek skromnej inštrumentácii pôsobí hudba 37-ročnej hudobníčky nadčasovo. Jessica nesleduje aktuálne trendy, no zostáva hudobne otvorená a popúšťa svoju fantáziu.

„Neexistujú žiadne usmernenia a nič sa nedá predvídať, čo je jedna z najväčších radostí hudby. Fascinujúcu pieseň nemôžete skonštruovať. Netreba sa naháňať za trendmi, ak pre vás hudba naozaj niečo znamená,“ povedala Jessica.

Hudobné vplyvy

Jessica vyrastala v hudobnej rodine. Jej matka bola posadnutá hudbou, čo malo na ňu veľký vplyv. V mladosti ju inšpirovali viaceré kapely. Ako Kalifornčanke jej imponovali Beach Boys, neskôr sa nadchla aj pre hudbu Joao Gilberta, ktorá inšpirovala napríklad jej pieseň „By Hook or By Crook“.

Jessica si myslí, že brazílska hudba bola vo vzájomnej symbióze s americkým folkom a popom 60. rokov minulého storočia. Preto svoje nové skladby obohatila prvkami bossa novy a hollywoodskej psychedélie. V hudbe 37-ročnej speváčky sú všetky tieto vplyvy dôležité. Prejavuje sa to najmä v pasážach, v ktorých zaznieva klasická gitara, na ktorú vie hrať mimoriadne citlivo.


Témy času a priestoru

Jednou z tém, ktorú Jessica vo svojich piesňach dlhodobo rozoberá je pominuteľnosť a čas, ktorého vnímanie môže byť u každého človeka iné. Na svojom prvom albume z roku 2012 spievala v skladbe „Bushel Hyde“: „Čas bol dlhší, ako keď sme boli na tom druhom mieste“.

V piesni „Baby Baby“ na druhom albume sa objavil verš „Dievča, viem, že bez teba strácam čas“ a na predposlednom albume „Quiet Signs“, ktorý bol jej medzinárodným prielomom sa nachádzala skladba „This Time Around“. V piesni „Fare Thee Well“ počuť text: „Bola som roky na nesprávnej strane a videla som príčinu a volanie“. Táto téma sa tiahne aj jej novým albumom.

„koncept času, priestoru a vnímania našej súčasnej reality ma vždy zaujímal,“ povedala Jessica.

Speváčka sa domnieva, že všetko so všetkým súvisí. Často premýšľa o histórii miest, na ktorých sa práve nachádza. Akú minulosť a budúcnosť môžu mať? Udalosti a vplyv ľudí, ktorí boli v minulosti na danom mieste, je stále cítiť. Nič skutočne nepominie a je stále prítomné minimálne ako informácia.

Tvorenie hudby je vždy inštinktívny proces, tvrdí Kalifornčanka. Ide jej o osobné vyjadrenie a nachádzania syntézy pre všetky veci, ktoré ju fascinujú. Možno vám práve jej nahrávky dajú odpoveď na otázku, ako sa dá vytvoriť nadčasová hudba.

NMR (foto: Jessica Pratt)