PROFESIONÁLI SA SPOJA V DISKUSII NA TÉMU DOPADU PANDÉMIE NA HUDOBNÝ SEKTOR

Paralýza kreatívneho priemyslu v dôsledku protipandemických opatrení priviedla do ekonomicky zložitej situácie široké spektrum osôb pôsobiacich v kultúre.

LALA Slovak Music Export chce k riešeniu situácie prispieť online diskusiou, v ktorej spojí zúčastnené strany, aby spoločne analyzovali situáciu a prišli s návrhom na možné riešenia. V súvislosti s prijatím opatrení proti šíreniu koronavírusu sa aktuálne s krízou vysporiadavajú mnohé sektory hospodárstva na Slovensku, pričom jedným z prvých zasiahnutých boli práve kultúra a kreatívny priemysel.

Tie predstavujú nielen samostatne zárobkovo činných umelcov, poškodené sú tiež kultúrne centrá, divadlá, kiná a mnohé ďalšie inštitúcie, no v neposlednom rade jednotlivci a freelanceri, ktorí nemajú stály príjem a ich činnosť je viazaná na kultúrne podujatia. Medzi nimi sú hudobní agenti a manažéri, promotéri a produkční, zvukári a osvetľovači, prevádzkári, stagemanažéri, stagehandi, organizátori, dramaturgovia či dodávatelia. Podľa Inštitútu kultúrnej politiky je v kultúrnom a kreatívnom priemysle týchto osôb až vyše 26-tisíc.

Iniciatíva LALA Slovak Music Export sa ako platforma s cieľom dlhodobej podpory slovenskej hudobnej scény a komunity rozhodla k mimoriadnej situácii pristúpiť online diskusiou so zástupcami pandémiou poškodených inštitúcii a podujatí.

Spoločne sa pokúsia zhodnotiť aktuálny stav hudobnej scény a nájsť odpovede na to, ako možno zmierniť dopad pandémie na hudobný sektor alebo aké opatrenia sú potrebné na zabezpečenie kontinuálneho chodu po skončení karantény.

Diskutovať budú riaditeľ kultúrneho centra Stanica – Záriečie a inštitúcie Nová Synagóga Marek Adamov, šéfka programu Novej Cvernovky a produkčná viacerých podujatí Paula Poštolková a riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák. Debatu povedie Mário Gešvantner.

Online diskusia bude streamovaná v utorok 7.4.2020 o 18.00 prostredníctvom sociálnych sietí platformy LALA Slovak Music Export a jej spriatelených stránok. Možnosť zapojiť sa a položiť otázku priamo počas diskusie budú mať všetci sledovatelia pomocou aplikácie Slido.

Udalosť na Facebooku

Zuzana Mráziková