NAPRIEK KORONAVÍRUSU SA V MEXIKU KONAL VEĽKÝ HUDOBNÝ FESTIVAL VIVE LATINO

Keďže úrady sa rozhodli festival Vive Latino nezrušiť, ľudia veria ich rozhodnutiu a myslia si, že sa im nič nestane.

V Mexiku sa tento víkend aj napriek koronavírusu konal obrovský hudobný festival Vive Latino s účasťou viac ako 70-tisíc ľudí. Na bránach boli síce zvýšené bezpečnostné opatrenia v podobe merania teploty a všade bolo cítiť antibakteriálny gél, no len čo návštevník prešiel bránou, ponoril sa do bežného festivalového ruchu, píše agentúra The Associated Press (AP). Jej novinári sa pýtali viacerých účastníkov, prečo na festival v tomto čase prišli, a odpoveď bola v mnohých prípadoch rovnaká: Keďže úrady sa rozhodli festival nezrušiť, ľudia veria ich rozhodnutiu a myslia si, že sa im nič nestane.

„Podľa mňa je to hlavne kolektívna hystéria a nič iné. V Mexiku máme kultúru trochu zvýšenej hygieny, ktorá do istej miery znižuje hrozbu prenosu,“ utešoval sa v sobotu večer Alan Miranda, jeden z návštevníkov festivalu.

Santiago Ayala prišiel na festival aj so svojou ženou a ich deväťročnou dcérou Reginou.

Na rozdiel od Mirandu mali isté pochybnosti, no nakoniec sa to rozhodli risknúť. „Došli sme nakoniec na to, že by sme to mohli chytiť kdekoľvek, v lekárni, v rade na tortillu. Takže sme sa to rozhodli risknúť a prísť,“ hovorí návštevník v tričku Guns N‘ Roses, hlavného headlinera dvojdňového festivalu Vive Latino.

V rúškach je na festivale vidno len veľmi málo ľudí, jedným z nich je Daniel Ramírez, ktorý novinárom povedal, že má astmu a preto si musí dávať väčší pozor. Inak ale verí mexickým úradom, že keďže akciu nezrušili, ide o bezpečný spôsob trávenia voľného času.

Pochybnosti naopak neskrývali Karina a Saúl, podľa ktorých je nezodpovedné, že akciu nezrušili. Oni sami na ňu prišli údajne preto, lebo v prípade, že by neprišli, organizátori by im nevrátili vstupné.

Veľkú radosť však po príchode aj tak nemali – chceli vidieť hlavne japonskú speváčku Kyary Pamyu Pamyu a až na mieste zistili, že práve ona bola jednou z mála umelkýň, ktoré svoje vystúpenie v súvislosti s koronavírusom na poslednú chvíľu odriekli.

Na festivale vystúpili aj skupiny ako Portugal. The Man, Mogwai, Carlos Vives, ZOÉ, Soulwax, The Cardigans a ďalší.

SITA a NMR