THIEVERY CORPORATION A NOVÉ VERZIE HITOV NA ALBUME SYMPHONIK

Thievery Coorporation - Symphonik (ESL Music, 2020)

15.5.2017 sa uskutočnil v Stredisku múzických umení Johna F. Kennedyho vo Washingtone historický koncert, na ktorom vystúpili Thievery Corporation s dvadsaťdvačlenným symfonickým orchestrom Masona Bateho. Na počesť tejto show vznikol nový album s názvom „Symphonik“.

Orchestrálne aranžmány na albume „Symphonik“ pochádzajú od mladých tvorcov súčasnej vážnej hudby. Tie znejú harmonicky aj v kombinácii s hudbou Thievery Corporation, ktorá pozostáva z elektronických rytmov a vplyvov štýlov ako bossa nova, dub, reggae, či hudbou z Indie a Blízkeho východu.

Filharmonický orchester Masona Bateho, nahrával v minulosti s umelcami ako Céline Dion alebo Arcade Fire.

Na albume „Symphonik“ sa nachádza jedenásť skladieb, medzi ktorými sú úspešné hity ako „Lebanese Blonde“ a „Until the Morning“. Na nahrávkach nechýbajú hlasy dvorných speváčok ako Natalia Clavier, Shana Halligan, Elin Melgarejo, Lou Lou Ghelichkhani, Elin Melgarejo, či speváka Franka Orralla.

Album „Symphonik“ je príležitosťou zamyslieť sa nad dlhodobým úspechom hudby dvojice Hilton a Garza, ktorá tvorí hlavný skladateľský tandem Thievery Corporation.

Na prelome posledného milénia boli Thievery Corporation priekopníkmi hudobných štýlov chillout a downtempo. Ich rozmanité piesne sú ovplyvnené hudbou z celého sveta. Ich texty sú okrem angličtiny tiež v hindčine, portugalčine, francúzštine i v ďalších jazykoch. V hudbe počuť aj rôzne exotické nástroje ako napríklad indický sitar.

Piesne Thievery Corporation znejú stále nadčasovo.

Utvrdil ma v tom aj nedávny zážitok v jednom nočnom bratislavskom klube, v ktorom v nočných hodinách pustili jeden z ich starších koncertov. Spolu s priateľmi sme odchádzali príjemne naladení, na čom mala nemalý podiel práve hudba. Dúfam, že vám symfonické verzie ich piesní podobne spríjemnia pätnásty tohtoročný týždeň aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Thievery Corporation)