PROJEKT INNA DE YARD ZACHYTÁVA HUDBU V PANENSKOM STAVE

Inna De Yard - Inna De Yard (Wagram, 2019)

Inna De Yard - Cd CoverV roku 2017 sme Vám predstavili album hudobného projektu Inna De Yard s názvom The Soul Of Jamaica, na ktorom sa podieľali dve generácie jamajských hudobníkov. Legendárni speváci zo zlatej éry „roots“ reggae spolupracovali s mladými predstaviteľmi jamajskej scény, čím sa im podarilo oživiť pôvodnú podstatu myšlienky hudobného štýlu reggae. Už v tom čase zúčastnení hudobníci ukázali ako vkusne môžu znieť  nahrávky tohto štýlu v akustickejšom predvedení.  Inna De Yard totiž nahrávajú svoje skladby odlišným spôsobom ako väčšina súčasných hudobníkov v digitálnych štúdiách – prevažne akusticky. Z ich hudby je aj skutočne cítiť teplo akustického zvuku, emócie jednotlivých hlasov a kolektívnu energiu. Spoločne sa im darí zachytiť vzácne okamihy vznikajúce pri nahrávaní, ktoré sú takmer duchovné. Ďalšou zaujímavosťou je, že ich skladby vznikali zväčša pod holým nebom na terase domu v kopcoch Stony Hill, na okraji mesta Kingston. Priekopníkom takéhoto spôsobu nahrávania je vydavateľstvo Makasound a prvé nahrávky pod hlavičkou voľného projektu Inna De Yard vznikli už v roku 2000.

Inna De YardS rovnakým konceptom ako v roku 2017 prichádzajú Inna De Yard aj v súčasnosti na novom bezmennom albume. Kolekciu trinástich piesní otvára spevák Kiddus I s novou verziou piesne If You Love Me, ktorú kedysi s úspechom naspievala Édith Piaf. Legendárny spevák Ken „Mr. Rocksteady“ Boothe prispieva krehkým spevom svojho hitu Everything I Own z roku 1974 (pôvodným autorom je David Gates z americkej skupiny Bread) a rovnako aj sentimentálnou piesňou Speak Softly Love z filmu The Godfather (Krstný otec). Nadačný umelec Cedric Myton prepožičal svoj prenikavý falzet piesni Row Fisherman, jednému z najväčších hitov skupiny Congos, slávny Horace Andy nahral novú verziu hitu Billa Withersa Ain’t No Sunshine The Viceroys prispeli novou verziou pirátmi inšpirovanej piesne Ya Ho.

Jedným z hlavných pilierov projektu Inna De Yard je spevák Winston McAnuff. Jeho pocta americkému bojovníkovi za ľudské práva Malcolmovi X, známa aj vďaka interpretácii Dennisa Browna, patrí medzi najsilnejšie momenty albumu.

Jah 9Za ostatných hostí, ktorí sa zúčastnili na nahrávaní albumovej novinky Inna De Yard spomeniem ešte spevákov ako Cedric Myton, Ken Boothe, Judy Mowatt, Jah 9, Derajah a Var. Nemali by sme zabudnúť ani na množstvo prevažne mladých hudobníkov, ktorí sa postarali o inštrumentálny základ jednotlivých piesní.

Winston McAnuff prehlásil: „Projekt Inna De Yard skutočne zachytáva hudbu v panenskom stave, ako v pôvodnom stave stvorenia, keď sme sa len tak pre seba hrali na dvore.“

New Model Radio nahrávky tohoto projektu nevynechá vo svojom vysielaní v rubrike „ALBUM TÝŽDŇA“.

Róbert Gregor (foto: Baghir)