PROJEKT MAMA EARTH – ROZHOVOR S MATKOU ZEM

Mama EarthProject Mama Earth & Joss Stone – Mama Earth (Provogue 2017)

Britská soulová speváčka Joss Stone prepadla dosť ambicióznemu plánu. Počas niekoľkoročného turné postupne navštívila 204 krajín planéty a nahrávala s miestnymi hudobníkmi. Výsledky zverejňuje na kanáli YouTube a my tak môžeme sledovať kúzelné, úprimné, dopredu dohovorené aj náhodné videá, kedy Joss – hviezda nehviezda – spieva s neznámymi spevákmi za sprievodu ešte neznámych hudobníkov.

Zo spontánnosti vychádza aj nový projekt Mama Earth: zaprisahaná ochrankyňa prírody do ​​domu pozvala prvotriednych muzikantov, s ktorými za desať dní nahrala síce sotva pol hodiny dlhý, však výbušný album. A pretože na ňom hrá výborný jazzový kamerunský basgitarista Étienne M’Bappé (Joe Zawinul, John McLaughlin, Ray Charles), je nad slnko jasnejšie, že rytmickú chrbticu tvoria tradičné tanečné rytmy bikutsi a mangambe.

Album vychádza z myšlienky Joss na to, čo by sme sa dozvedeli, ak by Matka Zem dokázala hovoriť. Skladby rozprávajú o našej arogancii a nevratnom ničení prírody, ale aj o tom, že nás tu Matka nechá byť tak dlho, kým to pre ňu bude únosné. Potom zasiahne a ľudstvo čakajú katastrofálne dôsledky. Ochranársku filozofiu s Joss zdieľa aj britsko-indická hviezda londýnskeho ázijského undergroundu, producent a hudobník Nitin Sawhney.

Jiří Moravčík