PROTOJE NAHRAL REGGAE ALBUM ROKA

Protoje Ancient FitureProtoje – Ancient Future (Baco Records 2015)

Nepokladáme sa za „extra“ reggae fanúšikov, pretože táto scéna sa nám zdala v poslednom období predsa len trochu jednotvárna. Napriek tomu nás ale niektoré albumy dokázali príjemne prekvapiť. Pripomeniem napr. posledné nahrávky od Sari Lugo, alebo Hollie Cook. Ďalším milým prekvapením je v poradí tretí album od interpreta tentoraz priamo z Jamajky, ktorého svet pozná pod menom Protoje. Jeho albumová novinka Ancient Future ponúka okrem klasického reggae aj hudobné výlety do štýlov ako ska, rock alebo disco. Zvuk jednotlivých piesní je skôr nostalgický a nadväzuje na najlepšie obdobie reggae scény z prelomu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia.

Napriek tejto skutočnosti album pôsobí moderne a sviežo. Práve na jeho zvuku si dali hlavní protagonisti extra záležať. Hudobne tu vypomáhali producent Don Corleone, Chronixx, Damien Marley, Kabaka Pyramid a ďalšie hviezdy súčasnej reggae scény. Stalo sa už takmer pravidlom, že títo interpreti si navzájom vypomáhajú a pôsobia kozmopolitným spôsobom, čo je pozitívnym faktom. V jednotlivých nahrávkach Protoje tentoraz viac spieva, čo je posun, pretože v minulosti zvykol do svojich nahrávok skôr rozprávať. V textoch dominuje sociálna kritika, alebo radosť a obavy z bežného života.

Za najvydarenejšie piesne možno považovať Who Knows s hosťujúcim Chronixxom, Love Gone Cold, ktorú podporili svojou účasťou speváčky Sevana a Jesse Royal, alebo Protection s hlasom Mortimera. O albume Ancient Future sa všeobecne hovorí, že je to reggae album roka, napriek tomu, že nie sme ešte ani v polovici roka a nepoznáme všetky nové nahrávky tejto scény. Zodpovedne ale môžeme prehlásiť, že tento titul nemožno prehliadnuť. Ponúka vkusnú produkciu na svetovej úrovni.

Róbert Gregor