PSYCHEDELICKÝ ROCK Z HLBOKÉHO JAZERA

Dengue Fever - The Deepest Lake (Tuk Tuk Records, 2015)

dengue fever

Skupina Dengue Fever je možno známa aj niektorým našim festivalovým fanúšikom, pretože v roku 2013 úspešne vystúpila na festivale Bažant Pohoda v Trenčíne.

Je to šesťčlenná skupina z Los Angeles /USA/, v ktorej spieva speváčka Chhom Nimol z Kambodže. Táto skutočnosť sa odráža na celkovej atmosfére ich hudby, ktorá je podmienená zmesou psychedelického rocku a ázijských hudobných prvkov typických pre Kambodžu a jej okolité krajiny. Skupina hrá zväčša vlastné skladby, ale  štýlom nadväzuje na  kambodžskú rockovú scénu rokov 60.-tych.

Formovali ju interpreti, ako napr. Sinn Sisamouth, alebo Pan Ron, ktorí sa dodnes na miestnej scéne tešia veľkej obľube. Dengue Fever existujú od roku 2003. O  päť rokov neskôr si ich všimol aj Peter Gabriel a tretí štúdiový album Venus On Earth vydali na jeho značke Real World Records. Kapela získala množstvo ocenení a úspešne koncertovala na festivaloch po celom svete.

Dengue Fever

V týchto dňoch jej vychádza piaty album nazvaný The Deepest Lake. Nachádza sa na ňom desať nových skladieb s dĺžkou zvyčajne okolo päť až šesť minút. Skupina si ich sama produkovala a nahrávala vo svojom domácom štúdiu. Výsledkom je zvuk, ktorý zachytáva dobrodružnú povahu jeho tvorcov a ktorý zostáva verný ich predchádzajúcim albumom. Miestami ale môžeme zachytiť aj zvuk afrických bicích nástrojov, čo je miernym spestrením ich celkovej rytmiky. Škoda len, že skutočne hitových skladieb je na tomto titule pomenej.

Dengue Fever síce znejú stále zaujímavo, ale poznačila ich – zrejme zámerne – skôr temnejšia atmosféra zo skutočne hlbokého a studeného jazera. Nám sa ale napriek všetkému ich nové piesne páčia a dúfame, že ich prijmete aj vy v rubrike Album týždňa.

Róbert Gregor (foto: Dengue Fever)