DIEVČATÁ CHCÚ V ČASE MIERU TANCOVAŤ

belleBelle and Sebastian – Girls In Peacetime Want To Dance (Matador / Wegart 2015)

Momentálne šesťčlenná škótska kapela Belle and Sebastian, pomenovaná podľa známej detskej knihy o kamarátstve psíka a chlapca, prichádza po piatich rokoch s ďalším radovým albumom. Je už deviaty v jej bohatej diskografii, ktorej začiatky siahajú do deväťdesiatych rokov. Kapela pokračuje v tom, čo jej ide najlepšie: tvorba a hranie pop songov s jedinečným vokálom frontmana Stuarta Murdocha. Sú opäť hravé, chytľavé, spevné, melodicky príťažlivé, optimistické.

Spevák Stuart Murdoch sa pre časopis NME vyjadril, že tentoraz, cítiac sa staršie, nevedel presne, čo kapela od neho môže očakávať, na rozdiel od čias spred dvanástich rokov, keď vydala právom vychválenú platňu Dear Catastrophe Waitress. Aby získal iný prístup, požiadal o spoluprácu producenta Bena H Allena, pôvodne zo zostavy Animal Collective. Urobil dobre: počuť zasnívaný spev podporený jemnou hrou na husle v pomalšej skladbe The Cat with The Cream (mimochodom, spolu s ďalšou skladbou Ever Had A Little Faith? ide o spomienku na časy spred debutového albumu Tigermilk z roku 1996), ale aj spomínanú hravú ľahkosť a jednoduchosť, napríklad už v úvodnej skladbe Nobody’s Empire.

V pesničke The Power of Three necháva líder priestor gitaristke a „klávesistke“ Sarah Martin a v songu Perfect Couples zasa gitaristovi Steviemu Jacksonovi. Prekvapením je song Enter Sylvia Plath, ktorý znie ako z nezávislého disco baru. Mierne narušenie konceptu nie je na škodu, na novej platni Belle and Sebastian je viacero pekných momentov a kvalita kapely by snáď mala zaručiť, že platňu len tak neodložíte. Aj deviaty album týchto indie hitmakerov si zaslúži vašu pozornosť.

 Matej Lauko