PULP: HĽADANIE ZMYSLU V HUDBE

Pulp patrili medzi naše obľúbené skupiny. Ich návrat v podobe albume „More“ je zrejme pre mnohých prekvapením.


Nerád sa obzerám za minulosťou a nostalgické spomínanie na hudbu mi skôr vadí, no rešpektujem, že u majority sa kultúrny vývoj zastavil väčšinou už v čase jej dospievania. Napriek tomu si občas vypočujem aj staršie nahrávky. Ideálne je to vtedy keď znovu vyjdu so zremastrovaným zvukom alebo keď nastane nejaká dobrá príležitosť. Keď niekoho obľúbená kapela vydá po dlhom čase nový album, tak ohlasy sú väčšinou kladné, no nemusia byť vždy objektívne.

Keď Pulp oznámili v roku 2022 svoje znovuzrodenie, väčšina fanúšikov predpokladala, že nastane podobná situácia ako pri ich poslednej reinkarnácii v roku 2012. Vtedy odohrali niekoľko nostalgických koncertov, a potom prišlo oznámenie, že obľúbená kapela outsiderov zo Sheffieldu podpísala zmluvu na nový album s vydavateľstvom Rough Trade.

Po 24 rokoch znovu v štúdiu

„More“ je album, ktorý dokáže stelesňovať viaceré stránky skupiny. Nájdete na ňom tanečné skladby i dramatické balady a Jarvis Cocker, spieva ako obvykle často aj o sexe. Jeho texty sú ako zvyčajne erudované, no nájdu sa v nich aj myšlienky o útrapách stredného veku alebo o upratovaní po party. V prvom singli „Spike Island“ sa nachádza veta: „Narodil som sa preto, aby som vystupoval, je to moje povolanie.“

„Stále hľadám zmyseľ v hudbe. Niektorí ľudia hovoria, že je to len zábava, no pre mňa to bolo vždy viac než to“, povedal Jarvis.

Skladba „Got To Have Love“ vďaka hymnickému refrénu by sa mohla hodiť aj na úspešný album „Different Class“. Je v nej časť, kde Cocker prechádza do katarzného rozprávania o „sedení 25 rokov na zadku“. Pieseň „Grown Ups“ o dospievaní je pravdepodobne jednou z nahrávok, s ktorou sa bude môcť stotožniť každý, kto vyrastal s touto skupinou.

Vynovený zvuk i zostava

Album „More“ produkoval James Ford, známy najmä vďaka spolupráci s Arctic Monkeys. Do aktuálneho zvuku Pulp pridal miestami tiež orchestrálny nádych. Pieseň „Slow Jam“ má sláčikovú časť, ktorá ju povznáša na vyššiu úroveň. „Farmers Market“ je ódou na Cockerovu ženu a domáce šťastie, ktorá stúpa a klesá so zvukom sláčikových nástrojov. Skladba „Tina“ v sebe nesie charakteristický pocit potlačenej túžby.

Pulp teraz pôsobia trochu v inej zostave, než ako to bolo v čase najväčšej slávy. Gitarista a huslista Russell Senior sa odmietol ku kapele znovu pripojiť a basgitarista Steve Mackey, ktorému je album venovaný, zomrel v roku 2023.

V druhej polovici má album viac reflexívny nádych. Skladba „The Hymn Of The North“ začína ako klavírna balada o priemyselnom úpadku na severe, než sa premení na gradujúcu takmer bondovskú melódiu. Skladba „A Sunset“, ktorú napísal dlhoročný spolupracovník skupiny Richard Hawley tvorí melancholicky ironický záver.

Na vnútornej strane obalu je napísané: „Toto je to najlepšie, čo vieme urobiť“. To je všetko, čo môžete urobiť v ktoromkoľvek momente svojho života. Dúfajme, že nie o ďalších 24 rokov, ale možno už o pár rokov.

Najviac zapamätateľné skladby sa nachádzajú v prvej polovici albumu, zatiaľ čo pomalšie pomalšie piesne ku koncu si možno vyžadujú na zenechanie dojmu o niečo viac času. Je to však len drobná výhrada: vrátiť sa po viac ako dvoch desaťročiach a nenútene vydať album, ktorý znie takmer, ako keby vznikol v čase najväčšej slávy kapely, je dosť veľkým úspechom. Takže tentoraz v New Model Rádiu prehodíme výhybku a v rubrike „Album týždňa“ si zaspomíname na Pulp v staronovom prevedení.

Róbert Gregor (foto: press)

https://youtu.be/iCA0jy7n6WU