QUEER JANE SPOLUPRACOVALI S BRITSKÝM PRODUCENTOM CHRISOM PEPPEROM

Skladateľský talent Vlada Nosáľa, frontmana kapely Queer Jane, si všimol uznávaný britský pesničkár Boo Hewerdine (59), ktorý sa okrem vlastnej tvorby podieľal napríklad na skladbách speváčok ako Sia, Natalie Imbruglia, K.D. Lang, Mel C, či Eddi Reader.

Album Amen Dolores od Queer Jane ho zaujal natoľko, že spojil Vlada so svojím dvorným producentom Chrisom Pepperom (32) zo Saltwell štúdia v Anglicku. Z tejto, pre slovenských hudobníkov nevšednej spolupráce, vznikol remix skladby „Gerard Love“, ktorý vychádza v piatok 17. júla ako špeciálny digitálny singel určený hlavne pre britské rádiá, ktorý bude samozrejme dostupný aj na všetkých streamingových platformách.

Samotný Boo skladbu opísal ako „trojminútové dobrodružstvo pre vaše uši“. Chris Pepper si spoluprácu s Queer Jane nevie vynachváliť, sám hovorí:

„Gerard Love je pesnička, v ktorej počujem stopy mojich obľúbených kapiel, a zároveň je úplne jedinečná. Má skvelý text, zaujímavé aranžmány, sofistikovanú melódiu a harmonické postupy, ktoré mi vždy vyčaria úsmev na tvári.“

Je presvedčený, že remix Gerard Love si zamilujú aj britskí poslucháči. Vlado Nosáľ k tejto spolupráci nadšene dodáva:

„Chris Pepper je človek, ktorého si veľmi vážim kvôli jeho práci s viacerými pesničkármi, ktorých osobne obdivujem (Chris Difford, Brooks Williams, Boo Hewerdine). Keď nás posledný menovaný zoznámil a prišla ponuka remixu, neváhal som ani sekundu. Pri výbere piesne sme Chrisovi nechali voľnú ruku, ale som rád, že si vybral práve skladbu „Gerard Love“, ktorú premenil z albumovej filmovej balady na takmer až tanečný indie-rock, ktorým vlastne bola na úplnom začiatku.“

K remixu kapela pripravila aj animovaný videoklip, ktorý vytvoril animátor Marián Vredík.

Pri jeho tvorbe miestami vychádzal z textu, no celkovo sa videoklip vyznačuje hlavne minimalizmom a lakonickou kresbou. Je možné ho čítať ako reakciu na pretechnizovanosť a vizuálny šum, alebo skôr bordel, ktorý nás v dnešnej dobe až príliš často obklopuje.

Rok 2020 priniesol do života veľa abnormalít, ktoré spôsobila pandémia vírusu COVID-19. Napriek explózii pandémie sa kapela rozhodla vydať vo vydavateľstve Bruuder Records svoj v poradí tretí album „Amen Dolores“. Tak ako väčšina slovenských kapiel aj Queer Jane museli zrušiť všetky svoje živé vystúpenia a taktiež museli oddialiť aj krst albumu, ktorý sa po troch mesiacoch čakania uskutoční už túto sobotu – 18. júla v .klube pod lampou v Bratislave.

Za krstného otca si kapela Queer Jane vybrala gitaristu kapely Slobodná Európa Sveťa Korbela.

Na krste sa kapela predstaví v novej zostave. Doteraz bola známa ako trio, no album „Amen Dolores“ priniesol do ich tvorby aj vplyvom producenta Tomáša Slobodu košatejšie aranžmány, ktoré sa v pôvodnej zostave už nedali naživo verne interpretovať. Gitary, klávesov a perkusií sa preto na krste albumu chopí Jerguš Vyskočil.

„Jerguš hrával a stále hrá v rozličných projektoch nášho basgitaristu Lukáša a vždy sa nám ako multiinštrumentalista pozdával. Lukáš nám ho však nikdy nechcel prepustiť. Až doteraz. Výhodou je tiež, že je doktor, čo sa v kapele vždy hodí“, hovorí Vlado Nosáľ.

Vstup na krst je voľný, každý si bude môcť na mieste kúpiť LP a CD album, limitovanú sériu tričiek Queer Jane a kapela sľubuje ešte ďalšie prekvapenia.

Branislav Kaľavský a NMR (foto: archív Boo Hewerdine, Chriss Pepper, press Queer Jane)