RICHARD MÜLLER PREDSTAVIL SVOJU KNIHU TEXTY

Slovenský spevák Richard Müller predstavil v stredu večer v jednom z bratislavských kníhkupectiev svoju knihu s názvom Texty.

V novinke prináša väčšinu textov piesní, ktoré písal na svoje sólové albumy, pre skupinu Banket i pre iných interpretov. „S výnimkou nejakých piatich až siedmich textov, ktoré som z rozličných dôvodov nemal chuť do knižky dávať, je tam vlastne skoro všetko, takže ten záber má veľkú moc a silu,“ povedal počas večera.

Müller svoje texty podľa vlastných slov píše celkom autenticky, preto obvykle reflektujú jeho osobný život.

„Drvivá väčšina tých textov veľmi úzko vychádza z nejakého môjho presvedčenia a pocitu. Existuje pár, pri ktorých som mal obavu, či ich zverejniť, napríklad Nahý 2 je taký. O tom som rozmýšľal, že ho vlastne nikdy moc nechcem vydať a potom ma kolegovia presvedčili, že to stojí za to, že to je dobrá vec, tak som to vydal a stalo sa z toho niečo také ako hit. Ja nemám moc rád to slovo… A inak si myslím, že ľudia, ktorí ma majú radi, berú do úvahy nejakú moju autenticitu a veria mi, veria tomu, čo napíšem a sú presvedčení o tom, že ich neklamem a nevymýšľam si texty, ktoré by vychádzali z neviem čoho… len tak nejako pokusmo,“ zamyslel sa spevák, ktorý k väčšine textov v knižke zároveň pridal aj vlastné rukou písané poznámky.

Po grafickej a obrazovej stránke sa o knižku postaral Marián Hirc.

„S Majom sme všetko asi päťkrát po päť hodín korigovali a vždy sme nachádzali chyby… V tejto chvíli sa bojím len toho, že tam aj fanúšikovia budú nachádzať chyby, to by som bol strašne nerád,“ vyznal sa Müller. „No hlavne by som chcel, ak by sa s tým fanúšikovia stotožnili. Aby mali pocit, že ich neklamem a uverili tomu, že tie texty a slová sú úprimné a pravdivé,“ poznamenal obľúbený interpret.

Krst knihy sa uskutočnil už v polovici októbra na bratislavskom koncerte v športovej hale Pasienky v rámci turné s Michaelom Kocábom a Ondřejom Soukupom. Koncerty v tejto chvíli ešte pokračujú, do 22. decembra trojica zavíta ešte do Michaloviec, Popradu, Spišskej Novej Vsi, Sniny, Prešova, Košíc, Uherského Hradišťa a Brna.

SITA (photo: press Richard Müller)