ALLISON RUSSELL: OKVETNÉ LÍSTKY MÁM SÍCE POLÁMENÉ, ALE STÁLE SOM KVETINA

S podobnými albumami ako je „Outside Child“ nastáva vždy problém: neodtrhnete sa od neho, to jednoducho nejde, ale nie každý má nervy na strhujúci príbeh o sexuálnom zneužívaní a psychickom týraní na pozadí rasizmu.

Kanadská pesničkárka Allison Russell sa do osobných tráum neponára, aby získala našu pozornosť. Popri nesmiernej úľave, že k tak úprimnému coming outu v tridsiatich deviatich rokoch našla vôbec odvahu, sa drží nádeje, že tým pomôže ľuďom s podobnými skúsenosťami.

„Som matka, hudobníčka, spisovateľka, queer, černoška a neverím v Americký sen, zato verím v sen o Amerike a snom Ruth Bader Ginsburg, Harriet Tubman, Breonny Taylor alebo Marshy P Johnson a nádeji mi pomohla uveriť aj historická nominácia Kamaly Harris„.

Allison minulý rok zažiarila, pár dní pred prezidentskými voľbami počas „Women’s March“ vo veľmi emotívnom autobiografickom prejave, ktorý nakoniec so slávnym producentom T Bone Burnettom zaznamenala. Tak drvivo otvorenému bolestnému vyznaniu sa totiž žiadny „píárový“ životopis nevyrovná.

V pätnástich rokoch utiekla z domu, inak by znásilňovanie adoptívnym belošským otcom asi neprežila. Prespávala na cintoríne, kde jej vraj bolo teplejšie ako u matky trpiacej schizofréniou.

Biologický otec, opustil rodinu po narodení dcéry. Pochádzal z Grenady, z rodiny bývalých čiernych otrokov. Pre farbu kože to v škole Allison preto schytávala. „Vráť sa do Afriky,“ počúvala najčastejšie. Potom stretla svoju prvú lásku, dievča, ktorému na albume hovorí Persephone. „Zachránila mi život a to čo som doteraz považovala za sexuálne otroctvo, pomohla premeniť na niečo krásne. Priviedla ma tiež k hudbe, ktorá vo vnútri mojej hlavy umlčala neznesiteľné hlasy nútiace ma nenávidieť sa,“ vysvetlila Allison, prečo musela láskyplnú pesničku o Perspehone napísať a spievať v nej: „Okvetné lístky mám síce polámané, ale stále som kvetina“.

Keď prvýkrát počula rock’n’roll začala spievať a hrať na bendžo. Prišlo jej to, ako krvácanie s ktorým odchádza z tela jed.

Onedlho vstúpila do prvej úspešnej kapely Po ‚Girl a po zoznámení s budúcim manželom, gitaristom menom JT Nero, založili folkrockovú skupinu Birds of Chicago. Aj po narodení dcéry boli stále na cestách, ale ani výborné albumy a stovky odohraných koncertov im väčší úspech a finančné zabezpečenie nepriniesli. Allison sa však v bezpečí skupiny cítila šťastná a myšlienka, že by vystupovala pod svojím menom, ju vraj desila. Neverila si, bála sa ísť s autorskou kožou na trh.

Zlom prišiel so vstupom do zásadnej skupiny posledných rokov, ktorá vzišla z americkej černošskej komunity – Our Native Daughters.

Po boku hudobníkov ako Rhiannon Giddens, Amythyst Kiah a Leyla McCalla získala nielen sebavedomie, napísala aj svoju prvú osobne ladenú skladbu „Quasheba“, v ktorej dala do paralely osud africkej prababičky predanej do otroctva s vlastnou bolestnou skúsenosťou a vyšlo jej z toho presvedčenie, že druhou stranou hrôzy je odolnosť prežiť.

„Úprimne povedané, následné rozprávanie môjho príbehu, pod svojím menom, považujem za jednu z najdesivejších, ale zároveň najslobodnejších vecí, ktoré som dokázala po tom, čo som sa odhodlala svojho adoptívneho otca obviniť zo znásilnenia,“ povedala Allison.

Anglicko-francúzsky naspievaný sólový album „Outside Child“ nahrala Allison Russell s pomocou mnohých priateľov.

Album vznikol v produkcii Dana Knoblera za štyri dni spôsobom, akým to robí Neil Young: keď skladba tretíkrát neznie, ako by mala, letí do koša. Podarilo sa, len Allison stále trvala na kolektívnom autorstve, hoci všetky skladby za prispenia manžela napísala a hrá v nich na bendžo a klarinet. Kamarátka, hviezdna speváčka Brandi Carlile, sa na jej trápenie už nemohla pozerať a tak zavolala šéfovi labelu Fantasy Records, aby sa Allison na nič nepýtal a album vydal pod jej menom.

Končí skladbou „Joyful Motherfuckers“ a s manželom v nej spomína na babičkine slová o tom, že láska premôže nenávisť.

„Traumy nikdy úplne nezmiznú, ale to, že o nich verejne hovorím, moju bolesť redukuje na únosnú hranicu,“ zhrnula svoje pocity Allison Russell a nám nezostáva nič iné než veriť, že vďaka nádhernému albumu od svojich démonov konečne získala odstup.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Allison Russell)