ROBERT POSPIŠ A MARTIN SILLAY A HUDOBNÁ KNIHA S VÝNIMOČNÝMI HOSŤAMI

Originálne dielo na pomedzí umeleckých svetov. „Rok je knihou / audioknihou / albumom / spoločným príbehom. Je to prostredie, ktoré zachytáva časť veľmi špecifického obdobia.


„Na začiatku bola poézia. Každý deň som napísal jednu báseň. Krátku alebo dlhú. Vetu alebo iba slovo. Nemal som jasný koncept. Stovky básni som potom preriedil a výsledkom je ROK. Je to spoločné dielo v tom najčistejšom zmysle slova. So špecifickým formátom aj hlasmi. Úprimná rarita, ktorá vznikla z potreby vzniknúť. Výsledok je pre nás veľmi oslobodzujúci a čistý. Je to otlačok tejto zvláštnej doby,“ opisuje novinku vydavateľstva Real Music House Robert Pospiš, autor textov a spoluautor hudby.

ROK vytvoril spolu s Martinom Sillayom, hudobníkom a spoluzakladateľom spomínaného bratislavského vydavateľstva. Do svojho štúdia si obaja tvorcovia pozvali výnimočných hostí z prostredia domácej kultúrnej scény.

V štrnástich skladbách / príbehoch / atmosférových celkoch môžu poslucháči počuť známe hlasy slovenského umenia ako takého.

Básne Roberta Pospiša načítali Eva Šušková, Lucia Piussi, Maroš Hečko, Nikolaj Nikitin, Jozef Vlk, Waldemar Švábenský, Michal Havran,l Martin Solotruk, Soňa Horňáková, Braňo Špaček, Roman Harvan, Peter Iždinský, Tomáš Sloboda a Eugen Prochac. Literárnu redakciu pripravila Eva Urbanová a obal vytvoril Ján Skaličan. Vznik diela z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

ROK vychádza aj v limitovanom knižnom formáte.

Tlačená verzia obsahuje všetky použité básne Roberta Pospiša a slúži ako akýsi sprievodca sveta s označením ROK. „Spoločne s Robom sme vybrali ľudí, ktorí sú s nami nejako spätí. Rok je osobnou výpoveďou. Je to kolektívne dielo. Poézia / Denník / Ambientné prostredie / Príbeh. Tešíme sa na to, keď ho budú počuť poslucháči / čitatelia / fanúšikovia netradičných umeleckých foriem. Veríme, že ich zasiahne,“ dodáva Martin Sillay.

Robert Pospiš a NMR (foto: press Robert Pospiš a Martin Sillay)