LAMONTAGNE & PICOAMPERIO: STARÉ SKLADBY V NOVOM ŠATE

Mladí skladatelia čoraz častejšie siahajú do oblastí, do ktorej sa pred nimi odvážili nahliadnuť len špecialisti na stredovek. Napriek tomu trvajú na autentickom prevedení. Medzi nich patrí aj španielska dvojica LaMontagne & PicoAmperio, ktorá nedávno vydala svoj prvý album „Algo que sinalar“.


Speváčka Laura LaMontagne a elektroproducent Pico Amperio na rozdiel od tradicionalistov považujú svetské piesne žánru „cantiga de amigo“ za dostatočne sexy pre 21. storočie a to aj napriek tomu, že ich Martin Codax a ďalší slávni galícijskí trubadúri a minstreli skomponovali okolo trinásteho storočia.

Zo žánru „cantiga de amigo“ sa zachovalo približne päťsto pôvodných skladieb

Na rozdiel od iných piesní z tej doby boli napísané výlučne z pohľadu mladého slobodného dievčaťa. Hoci v poetických veršoch prevládali milostné témy, dievčatá chválili aj krásu galícijskej prírody a život spojený s morom, prístavmi a moreplavbou.


Určite by ste nečakali, že sa duo na svojom debutovom albume „Algo que sinalar“ bude prezentovať akustickými nástrojmi, trip hopom a futuristickou elektronikou, ale možno to niekoho prekvapí.

Je príjemné, že o tom nemôže byť sporu. Nemôžeme hovoriť za Martina Codaxa, ale môžeme si stáť za tým, že jeho pieseň „Ondas do Mar de Vigo“ by sa mohla v novej verzii páčiť.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press LaMontagne & PicoAmperio)