RVG – NOVÁ NÁDEJ NA CESTE VYTÝČENEJ THE VELVET UNDERGROUND

RVG - A Quality Of MercyRVG – A Quality Of Mercy  (Island Australia 2017)

Stále platí a pravdepodobne bude platiť až do konca sveta , že spev je v piesňovej hudobnej tvorbe dôležitý, zvyčajne najdôležitejší. Ku každému hudobnému štýlu a ku každej dobrej kapele patrí určitý charakteristický vokálny prejav. Led Zeppelin by neboli Led  Zeppelin bez spevu Roberta Planta a The Velvet Underground bez spevu Lou Reeda a dokonca ani bez spevu Nico, hoci spievala iba v troch skladbách na prvom albume tejto legendárnej americkej skupiny. Napriek tomu sú od roku 1967 až doteraz ukážkovými príkladmi rockového undergroundu pre nespočetné množstvo hudobníkov. .

RVG 2017Práve s The Velvet Underground má veľa spoločného austrálska štvorica RVG (Romy Vager Group). Minulý rok debutovala s albumom A Quality Of Mercy. Jej líderka, speváčka Romy Vager pripomína Nico a občas trošku aj Lou Reeda. No to neznamená, že je ich kópiu. Má svoj vlastný špecifický prejav, presvedčivý, naliehavý, do určitej miery podmienený jej hrubým hlasom. RVG však nadväzujú aj na hudobný štýl najlepšej austrálskej indie popovej skupiny The Go-Betweens, ktorá zažívala vrchol svojej slávy v ére „eighties“. Tá mala, ako napokon aj samotný indie pop, svoj predobraz v hudbe The Velvet Underground. Śtýl RVG je však ešte trošku košatejší, v niektorých skladbách počuť vplyvy Talking Heads  i Echo and The Bunnymen. Romy to napokon potvrdzuje, keď povedala: „Milujem emocionálnu inteligenciu hudby éry eighties“ .

Album A Quality Of Mercy síce nemal takmer žiadnu propagáciu, spočiatku ani hudobné video, no všimli si ho niektorí hudobní publicisti a zasypali chválami. Sú to vlastne len dve gitary, basa, bubny, spev + osem skladieb. Klasika. Piesne nahrávané kapelou od podlahy, s prirodzenou hudbou aj imidžom. Ak vôbec možno obyčajný vzhľad za imidž pokladať. Žiadna pompéznosť, žiadne šou, žiadne davy a predsa bude možno hudba RVG lahodiť ľuďom, ktorí majú radi  štýl, ktorému kedysi v rockovom praveku vytýčili cestu The Velvet Underground.

Miroslav Potoček