SANDRA NKAKÉ: HLAS AKO PODPIS

Sandra Nkaké sa narodila v Kamerune, no žije vo Francúzsku. Nedávno získala viaceré ocenenia a vydala album „Scars“, ktorý je doposiaľ jej najintímnejším a najosobnejším dielom.


Sandra Nkaké je herečka, tanečnica, poetka, speváčka a jedna z veľkých osobností parížskej hudobnej scény. Má charizmatický, zmyselný, hrubý – takmer mužský hlas, s ktorým dokáže spievať aj v sopránových polohách. Táto všestrannosť z nej robí umelkyňu, ktorú možno často počuť v piesňach viacerých umelcov.

Jej zoznam spoluprác zahŕňa mená ako China Moses, Tony Allen, Troublemakers, alebo Naná Vasconselos. Naposledy jej nezvyčajný prejav zaujal v cover verzii skladby „Video Games“, pôvodne od Lany del Rey, v prevedení francúzskeho Tria SR9.

Hlas Nkaké je jej poznávacím znamením. Vo Francúzsku sa ním preslávila ako džezová speváčka, ktorá sa pohybuje medzi kamerunskou a francúzskou kultúrou.

Jej prejav nesie stopy života

Nkaké popisuje svoj hlas ako podpis. Všetko čo zažila, zanecháva jazvy nielen na duši, ale aj stopy na jej hlasivkách. Pod jej prejav sa podpísali rôzne skúsenosti, ktoré ju v jedenástich rokoch priviedli z Kamerunu do Francúzska. Ako žena v toxickom vzťahu zažila násilie, skúsila život černošky v Európe, ako tínedžerka mala traumu zo sexuálneho zneužívania…

V kľúčovej piesni albumu „La voix eraillée“ (v preklade „Hlas éry“) počuť chrapľavý, opotrebovaný vokál. V hlasových akordoch počuť, čo všetko prežila a zažila. Za významom názvu albumu „Scars“ sa neskrýva len intímna a osobná výpoveď, ale aj feministický postoj.

Manu Dubango & Nina Simone

Sandra Nkaké sa narodila v Yaoundé a detstvo prežila v Kamerune, kde sa v ranom veku stretla s Manu Dibangom, ktorý bol priateľom jej starého otca, tanečníka. Dibango, ktorý sa ako prvý Kamerunčan dostal so skladbou „Soul Makossa“ do amerických hitparád, ju v mladosti inšpiroval svojou panafrickou víziou.

Ďalšou formujúcou osobnosťou bola Nina Simone, ktorú prvýkrát objavila v parížskom exile. Táto speváčka svieti ako maják nad jej umeleckým životom a len vďaka nej Nkaké vôbec začala spievať. Preto jej venovala na svojom novom albume pôsobivú pieseň „Nos voix“, v ktorej spieva: „Som sama so svojimi tieňmi – ale ty ma sprevádzaš“.

Súputník

Speváčkin hudobný komplic a životný partner Jî Drû vytvoril na albume vlastný hudobný vesmír, ktorý spočíva v citlivom spájaní soulu, jazzu, rocku a šansónu. Jî Drû sprevádza speváčkin hlas zvukom svojej flauty, akoby bol jej tieňom. Sem-tam sa objavia rytmy z Nigérie, Kamerunu alebo Pobrežia Slonoviny. Keďže Nkaké doteraz strávila väčšinu života vo Francúzsku, vo svojej hudbe hľadá spojenie s Afrikou.

V piesni „Terre rouge“ spomína na svoju domovinu Kamerun, pre ktorú je charakteristická červená zem. Nkaké ako soulová diva a zároveň rocková speváčka má rôzne tváre. Pod jej všestrannosť sa podpísalo to, že najprv bola herečkou a že svoj prvý album nahrala v 35 rokoch.

„Scars“ je pestrý album, na ktorom nájdete intímne globálne šansóny spievané v angličtine a vo francúzštine. V jeho nahrávkach cítiť veľkú charizmu a prítomnosť osobitej speváčky.

NMR (foto: press Sandra Nkaké)