SERGE GAINSBOURG – NESMRTELNÁ POSTAVA FRANCÚZSKEJ KULTÚRY

Serge Gainsbourg je aj tridsať rokov po svojej smrti jednou z najvýznamnejších postáv francúzskeho showbiznisu.

Serge Gainsbourg bol synom židovských Rusov. Pôvodne sa chcel stať maliarom, ale dal prednosť hudobnej kariére. V päťdesiatych rokoch nahral sériu jazzových albumov. Úspech však dosiahol až v nasledujúcej dekáde, kedy nahral niekoľko piesní so svojou vtedajšou priateľkou a najväčším sexuálnym symbolom svojej doby, Brigitte Bardot.

Pre Brigitte zložil známu skladbu „Je t’aime moi non plus“, ktorú však po rozchode naspieval s novou láskou, britskou herečkou Jane Birkin. Dcéra Charlotte, ktorú mal práve s Jane Birkin mu neskôr naspievala druhý hlas do piesne „Lemon Incest“. Škandál vyvolal najmä videoklip, v ktorom sa otec s dcérou maznal v posteli.

Škandály sprevádzali Gainsbourga celý život.

Bol známy množstvom žien, opilstvom, výtržníctvom, či provokáciami. V televízii si napríklad pripaľoval cigarety päťsto Frankovým bankovkami, alebo nechal na obrazovke vystupovať deti fajčiace cigarety.

Postupne nad pitím strácal kontrolu a v posledných rokoch života bol už len tieňom seba samého. Piť obľúbenú whisky neprestal, ani keď prišiel o polovicu pečene. Naopak, nutkanie provokovať a hnať situácie do excesu v ňom ešte viac narástlo.

V roku 1988 na filmovom festivale vo Val d’Isère rozprával obscénny príbeh o Brigitte Bardotovej a fľaši šampanského. Krátko potom sa odplazil do zákulisia, kde skolaboval.

Bolo to práve nekontrolované pitie a neustále fajčenie, ktoré Gainsbourga napokon stálo život. Prvý srdcový záchvat prekonal už v roku 1973 vo veku štyridsaťpäť rokov a zomrel vo šesťdesiatich dvoch 2. 3. 1991.

Serge Gainsbourg zanechal za sebou dielo, ktoré má len ťažko porovnanie. Zvlášť keď si spomenieme, že skladal hudbu a spieval a že si zahral v takmer päťdesiatich filmoch. Päť z nich režíroval a skúšal sa uplatniť aj na literárnom poli.

Dva Gainsbourgové albumy boli preložené do angličtiny. Niektoré jeho skladby prerobil aj Mick Harvey z kapely Nick Cave And The Bad Seeds.

NMR (foto: press Serge Gainsbourg)