SEU JORGE – MÁTE HUDBU KU GRILOVANIU?

seu jorge - musicas 2Seu Jorge – Musicas para churrasco Vol II. ( Universal Music 2015 )

Seu Jorge je spevák s výnimočným hlasom. Pochádza z brazílskeho mesta Favela. Na hudobnej scéne pôsobí od polovice 90-tych rokov minulého storočia. Spočiatku bol členom skupiny Farofa Carioca a od roku 1998 vystupuje ako sólista. V minulosti spolupracoval aj s niektorými skupinami a hudobníkmi svetového významu. (Thievery Corporation, Beck, Talib Kweli).

Dnes je Seu Jorge v Brazílii hviezdou a všeobecne je pokladaný za hudobného tvorcu, ktorý dokázal inovovať sambu. Doma nechce byť v centre pozornosti, preto sa nedávno odsťahoval do Los Angeles. Pred štyrmi rokmi mu vyšiel album nazvaný „Musicas para churrasco vol. I“ (Hudba ku grilovaniu – mäsa, barbecue),  na ktorý v súčasnosti nadväzuje na svojom ďalšom, druhom albume „Musicas para churrasco Vol II“.  

K roštu tentoraz ponúka desať nových piesní, ktoré sú svojou atmosférou skutočne ako stvorené ku grilovaniu. I keď samba stále na ňom dominuje, hudobne nadväzuje aj na brazílsky funk rokov 70-tych. Mohol by sa páčiť aj fanúšikom Barryho Whitea, alebo Curtisa Mayfielda. Texty piesní hovoria o tínedžeroch, osamelých ľuďoch, narkomanoch, krásnych ženách alebo bežných susedských vzťahoch. Prvý rádiový hit „Motoboy“ z nového albumu tohto Brazílčana z nášho vysielania už možno poznáte. Priebežne budeme z neho uvádzať aj ďalšie nahrávky Na verdade não tá, Faixa de contorno, Papo reto , Mina feia.

Róbert Gregor