SHARPE FESTIVAL OHLASUJE NOVÝCH ÚČINKUJÚCICH. PRÍDE AJ ŠÉFDRAMATURG KEXP!

Tretie pokračovanie festivalu a konferencie SHARPE pozýva aj tentokrát objavovať zaujímavé hudobné osobnosti a zároveň si rozšíriť obzory v oblasti hudobného priemyslu už 24. a 25. apríla 2020 do bratislavskej Novej Cvernovky.

V uplynulých dňoch organizátori predstavili 13 nových hudobných mien, čím je známa už polovica festivalového lineupu a zverejnili tiež prvé informácie o programe konferencie.

Hudobný festival a konferencia SHARPE prináša počas dvoch dní lineup plný obľúbených aj vychádzajúcich kapiel z rôznorodých hudobných scén zo Slovenska a zahraničia. Prvé hudobné mená tretieho ročníka festivalu ohlásili organizátori ešte v decembri minulého roka, medzi nimi skladateľku a speváčku Katarínu Málikovú, londýnsku punkovú úderku Italia 90, slovenský projekt Isobutane, alebo tiež mladú speváčku Blanch. Druhá vlna dopĺňa lineup festivalu až o 13 nových mien. Kategóriu domácich umelcov doplnia experimentátor David Kollar v doprovode talianskeho trubkára Paola Raineriho, temná elektronika Dead Janitor, pesničkár Homes, kapely Nina Rosa a Unstrung Harp. So špeciálnym koncertným projektom v zostave s komorným ansámblom sa predstaví elektronický producent Stroon.

Zo zahraničných mien sa môžete tešiť na českú post-punkovú kapelu Sinks, luxemburskú pesničkárku C’est karma, inštrumentálne math/rock trio z maďarska Kytaro a “berlínsky Portishead nakazený súčasným Berlínom” v podaní kapely Hope. Zo susedného Poľska zavíta psychedelické kvarteto Lonker See, avant-rocková formácia Javva a experimentálny akordeonista Zbigniew Chojnacki.

Známe sú tiež prvé informácie o programe konferencie, ktorá za účasti expertov a profesionálov otvorí aktuálne témy z oblasti hudobného priemyslu.

Rozoberať sa bude budúcnosť klubov a kultúrnych centier na Slovensku, alebo tiež čo môže hudobný priemysel spraviť tvárou v tvár klimatickej zmene. O tom, ako si vedia navzájom pomôcť hudba a mesto porozpráva Robert Meijerink, hlavný dramaturg festivalu Eurosonic. Chýbať nebudú listening session a speed-meeting sessions so zástupcami zahraničných festivalov a bookingových agentúr.

Účasť na konferencii potvrdil tiež Kevin Cole, šéfdramaturg legendárneho amerického rádia a platformy KEXP. „Kevin je neuveriteľne inšpiratívny človek, dokáže nadšene rozprávať o hudbe celé hodiny a strhnúť poslucháča svojimi príbehmi aj názormi. Veľmi rád objavuje novú hudbu a nezáleží mu na tom, odkiaľ umelec pochádza, alebo ktorá agentúra ho zastupuje. Vo svojom vysielaní hral napríklad aj slovenských The Ills či Katarínu Málikovú. Navyše sa môže pochváliť tým, že DJ-oval na súkromných parties Princa a bol jeho osobným priateľom,” opisuje dramaturgička a riaditeľka konferencie Táňa Lehocká.

Minuloročné rozšírenie na dva plné festivalové dni a inovatívne vylepšenia po organizačnej stránke priniesli SHARPE festivalu okrem mimoriadne pozitívnych ohlasov tiež nomináciu v top desiatke európskych malých hudobných podujatí v ankete European Festival Awards. V rámci tretej edície výrazné zmeny organizátori neplánujú, ich cieľom pre tento ročník je stabilizovať nastolenú kvalitatívnu úroveň festivalu. „Predchádzajúce ročníky sme mnohé veci menili a navyšovali. Myslím, že sme už v bode, kedy vieme povedať, čo funguje a čo nie. Tento rok sa zameriame viac na vyšperkovanie jednotlivých častí festivalu, než veľké zmeny. Všetko po starom, ale lepšie,” dopĺňa spoluzakladateľ festivalu Michal Berezňák.

Zuzana Mráziková (foto: Ondrej Irša, Šimon Šiplák)