SIERRA FERREL ZNIE AKO AMERICKÉ GYPSY TORNÁDO

Volá sa Sierra Ferrell, pochádza z Virgínie a predtým ako sa usadila v Nashville, precestovala ako tulák Spojené štáty v karavane.

Sierra hrala na uliciach, kamionistom na parkoviskách alebo v malých kluboch a vlastne každému, kto stál o jej pesničky. Má úplne mimoriadny hlas, hovorí si Gypsy tornádo a preslávila sa, ako to už tak býva, najprv na YouTube.

So zmluvou s labelom Rounder Records jej pri nahrávaní albumu „Long Time Coming“ potom do vrecka spadla produkcia Garyho Paczosa a tým pádom aj hosťovanie Billyho Stringsa, Sarah Jarosz, Jerry Douglasa, Tima O’Briena alebo Chrisa Scruggsa.

Žánrovo je Sierra ťažko zaraditeľná, pretože nepatrí len do americany a moderného bluegrassu.

Keď sa napríklad pustí do gypsy jazzovania, naskočí vám občas – možno to bude aj tým zastreným hlasom – francúzska hviezda ZAZ.

Štyridsaťtriročná pesničkárka Sierra pre to má ale vysvetlenie: „Viacerých z nás život naučil vstávať, chodiť do práce, zarábať peniaze, jesť, spať a toto všetko donekonečna opakovať. Je ľahké v takej otupujúcej rutine skončiť, ale ja túžim po tom, aby moja hudba pomohla ľuďom z nej uniknúť tým, že si dokážu predstaviť, akým kúzelne pestrým miestom môže byť svet.“

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Sierra Ferrell)