SINKANE A JEHO HUDOBNÝ SVET NA ALBUME EASY & LIVIN‘ IT

Sinkane - Life & Livin' It (City Slang , 2017)

Hudobná tvorba Ahmeda Gallaba a jeho projektu Sinkane je príkladom, ako je možné vytvoriť na základe klasických žánrov pop music niečo osobité. Pritom to vytvoril niekto z krajiny, o ktorej sa v súvislosti s hudbou veľa nehovorilo. Aspoň nie vo svetovom meradle. Projekt Sinkane totiž vedie Sudánec. Človek by asi od najchudobnejšej krajiny v Afrike neočakával žiadnu hudbu o ktorú by mohol čo len zavadiť. No poslucháči, ktorých nezaujíma iba povrch diania hudby vo svete vedia, že aj Sudán má svoje hudobné plusy a niekoľkých hudobníkov, ktorých svet akceptuje. Projekt Sinkane, v základe one man band ( + občasní spoluhráči) je už uznávaným pojmom. Doposiaľ mu vyšlo 5 albumov : Sinisterals (2007), Color Voice (2008), Sinkane (2009), Mars (2012), Mean Love (2014). Ahmed striedavo pôsobí v Brooklyne i v Londýne. V minulosti spolupracoval s Caribou, Of Montreal, Yeasayer a mnohými ďalšími uznávanými skupinami a hudobníkmi. Dostal sa do pozície s preferenciami najzaujímavejších zjavov súčasnej pop music. V roku 2015  mal umelecký dohľad nad afro-funkovým all-stars projektom Atomic Bomb, ktorý mu zvýšil renomé. Mihli sa v ňom totiž aj niektorí významní hudobníci, ako Damon Albarn (Blur), Alexis Taylor (Hot Chip), David Byrne (Talking Heads), Pat Mahoney (Ex – LCD Sound System). Sinkane aj vďaka tejto skúsenosti nadobudol znalosti z dejín popu. No nielen anglo-amerického, ale aj celosvetového. Inšpiruje sa predovšetkým staršou syntetizátorovou hudbou zo Sudánu, západoafrickým funky, ktoré vzhliadalo obdivne k menám William Onyeabor a Solomon Burke. Z jeho fúzie funku, krautrocku, free jazzu a wah-wah discca, vznikol zatiaľ oficiálne nepomenovaný hudobný tvar. Niektorí publicisti ho nazývajú afro-futuristický funk.

Na albumovej novinke Life & Livin‘ It zúročil Ahmed všetky jeho doterajšie hudobné skúsenosti. Väčšinu skladieb si pred ich nahrávaním otestoval na publiku počas koncertného turné v USA. Nové skladby znejú uvoľnenejšie, zábavnejšie a bezstarostnejšie ako kedykoľvek v jeho hudbe predtým. Boli nahrávané v Sonic Ranch štúdiách v El Paso (Texas) a Ahmed si ich produkoval zväčša sám za asistencie dlhoročného spolupracovníka Grega Lofaro a štyroch členov vlastnej skupiny. O dychovú sekciu sa postarali členovia skupiny Antibalas.

Z nových skladieb na prvé počutie dokážu hneď strhnúť single U´Huh a Telephone. Prvý z nich má čiastočne arabský text a Ahmed v ňom spieva o tom, aké je všetko skvelé. Tvrdí, že je ľahké pochopiť a cítiť význam týchto slov. Je to ako počúvať Caetana Velosa, alebo Jorge Bena a pritom nevedieť po portugalsky. Pieseň Favorite Song vznikla na základe skúseností Ahmeda z dj-ingu v New Yorku. Tvrdí, že ako dídžej musel vždy dávať pozor na kolektívnu energiu v klube. Nikto by sa nemal cítiť pri počúvaní hudby stratený.

Sinkane si albumom Life & Livin‘ vytvoril nový vlastný domov, stojaci pevne na zemi, v ktorom sa koná pomyslená party. Všetci sme pozvaní!

Róbert Gregor (foto:  City Slang)