SKUPINA GLASS ANIMALS SA NA SVOJOM DRUHOM ALBUME ZAOBERÁ PODSTATOU ĽUDSKÉHO BYTIA

Glass Animals - How To Be A Human Being (Harvest Records , 2016)

Glass Animals – How To Be A HumanDebutový album Zaba (2014) anglickej skupiny Glass Animals bol inšpirovaný detskou knihou Zabajaba Jungle, spisovateľa Williama Steiga o chlapcovi v džungli.

Zvuky džungle je občas skutočne počuť, podobne ako v pozadí filmovej hudby, rozprávkovej, fantazijnej. Dave Bayley, spevák a líder skupiny Glass Animals tvrdí, že ich nahrával so zvieratami v jeho domácnosti. Celý jeho prístup k tvorbe naznačuje, že je to človek s rozhľadom. (rodák z Oxfordu, absolvent londýnskej Kings College). Púta aj spevom. Ten je obdivuhodne zladený s celkovou náladou hudby. Akoby sa kdesi v jeho záhlaví objavovali badateľné prvky soulu, r’n’b.

glass-animals photoPodobne aj skladby na novom albume Glass Animals „How To Be A Human Being“ sú inteligentnou fúziou rôznych žánrov –  indie pop, indietronica, trip-hop, lounge, funky, smooth jazz.

A to všetko dokresľuje snová atmosféra, tribal rytmy, zvonkohra, zvuky plné priestoru, náznakov exotiky, podávané s eleganciou a kultivovanosťou.  Nové piesne sú zaujímavé aj po textovej stránke. V každom texte sa objavujú fiktívne postavy s rôznym príbehom.

Rôznorodý charakter človeka zachytáva aj obal albumu.

Nás ale zaujímajú najmä dobré skladby a s potešením môžeme konštatovať, že album How To Be A Human Being nemá slabšie miesta. Skupina Glass Animals preto patrí medzi najzaujímavejšie anglické skupiny súčasnosti.

Róbert Gregor (foto: press Glass Animals)