SPLNÄNÝ ZÄM VYDÁVA DEBUTOVÝ ALBUM INDUSTRIA PLAČU A RITUÁLNEHO ZABÚDANIA

splnäný zämSkladatelia Martin Burlas, Peter Zagar a Martin Karvaš – originálna hudobná trojica, ktorá stojí za skupinou splnäný zäm. Svoju najnovšiu tvorbu predstavujú na CD s výstižným názvom industria plaču a rituálneho zabúdania. Slovenská novinka vychádza v bratislavskom vydavateľstve Real Music House.

A rovnako netradičný je aj hudobný jazyk skupiny splnäný zäm. Ten búra mýty o definícii slovenskej autorskej pesničky a zároveň rozširuje hranice alternatívnej hudby a hudobnej avantgardy. Album reflektujúci aktuálne dianie u nás i vo svete predstavuje širokú interpretačnú škálu. Ako tu už býva u autorskej trojice zvykom, jeden význam nikdy nestačí. Bohatosť kooptácií (zvukových i významových) tvorí súhru s jedinečným vtipom – iróniou, dramatickosťou i schopnosťou citlivo reagovať na atmosféry zvonka. Puto človeka, jeho vnútorného sveta s okolím. Zväzok, ktorý sa nedá pretnúť – aj to je industria plaču a rituálneho zabúdania. „Hikikomori on vacations, alebo všetko, čoho ste sa báli, a pred čím neujdete, ale napokon vás to upokojí. O vedľajších účinkoch a možných sprievodných javoch sa poraďte so svojim lekárom, kňazom a miestnym zástupcom mestskej samosprávy,“ komentuje album Martin Burlas. Nové CD stojí na opačnom póle bežnej, mainstreamovej produkcie. V priebehu dvadsiatich rokov sústredenej piesňovej tvorby sa v Martinovi Burlasovi a Petrovi Zagarovi vykryštalizoval a zdokonalil spoločný jazyk a cesta k silnej výpovedi ostáva ich hlavným poznávacím znamením. 

Hudba skupiny splnäný zäm využíva experiment a jej dominujúcim prvkom je v prvom rade originalita.

Hĺbka, viacvrstvovosť významov, ale aj využívanie najnovších zvukových a technických možností. CD industria plaču a rituálneho zabúdania má ambíciu otvoriť sa širšej poslucháčskej verejnosti. Jednak tej, ktorá reflektuje a vie zhodnotiť kvalitu pôvodnej autorskej tvorby, ale aj takej, ktorá dokáže oceniť novátorský a svojský prístup. Nepochybne sa však tvorba Splnený Zem dotkne aj zahraničného publika, ktoré v CD nájde jeden z najsvojskejších a umelecky najprovokatívnejších domácich umeleckých výstupov.

CD splnäný zäm – industria plaču a rituálneho zabúdania vychádza vo vydavateľstve Real Music House hudobnej dvojice Robert Pospiš & Martin Silllay. Vydanie albumu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Titul podporili aj SOZA a BSK.

Slávnostné uvedenie očakávanej slovenskej novinky prebehne v sobotu 24. novembra v bratislavskom .klube pod lampou.  

Zdroj správy: Real Music House (foto: Boris Németh)