SLOVENSKÉ DUO PRIINKS SA PREDSTAVUJE PIESŇOU MOON

Mladý projekt Priinks, ktorý by ste na prvé počutie ťažko zaradili k slovenskej hudobnej scéne, predstavil pieseň Moon, ktorá prekvapuje svojou estetikou. Za projektom stoja Martin Pisko a Marián Molek, ktorí tvoria a žijú v niekdajšom kráľovskom banskom meste Gelnica.

Vo všeobecnosti býva temnota spájaná s negatívnymi vecami, no táto skladba vykresľuje krásu nočnej atmosféry. Opisuje situácie, kedy je tma, ticho a samota vnímaná ako niečo príjemné. Oponuje konvenčným predstavám o spájaní šťastia s teplými slnečnými dňami. Nápad na hudobný podklad vznikol spontánne, tak ako aj pri ostatnej tvorbe. Nie je za tým žiadny prešpekulovaný postup, hoci jednotlivé nápady vyberajú veľmi precízne.

„Prvotný nástrel inštrumentálnej verzie pochádza od Mariána. Budovanie štruktúry sa spoločne konzultovalo od novembra 2019, priebežne sa dopĺňali vrstvy, až kým z toho nevznikol hudobný podklad pripravený na nahrávanie spevu. Ten vznikal v multifunkčnej skúšobni v Prakovciach, kde sa nahrávali vokálne stopy aj pre predchádzajúce skladby. Okrem vokálov sa v tejto skladbe nevyskytujú žiadne ďalšie živé nástroje. Bola produkovaná elektronicky a už od začiatku v nej boli definované nástroje a samplované zvuky, s ktorými sa pracovalo pri aranžovaní. Následne sa riešila už len postprodukcia – mix & master, všetko vo vlastnej réžii,“ opisuje priebeh tvorby Martin Pisko.

„Vizuálna stránka bola spoločne prekonzultovaná a neskôr na nej pracoval Martin. Na rozdiel od našich predchádzajúcich hudobných klipov je tento prvý, kde sa fyzicky neobjavujeme a zároveň je zatiaľ jediný, ktorý je vytvorený čisto digitálne. Kládol sa dôraz na prepojenie vizuálnej stránky s náladou, rytmom a gradáciou hudobnej stránky,“ približuje vznik videoklipu Marián Molek.

Začiatky projektu The Priinks sa datujú do roku 2017, kedy vznikol ich prvý singel s názvom Find.

Obaja členovia sa poznajú už od základnej školy, kedy rozvíjali svoje hudobné schopnosti vo vlastnom punk-rockovo ladenom projekte. Ich primárnym záujmom bolo a je vytvárať originálnu hudbu a texty v angličtine. Obaja sa radi inšpirujú hudobnými žánrami ako rock, pop či elektronika.

Sú úplne otvorení aj iným žánrom, čo je počuť z ich tvorby, v ktorej vzniká fúzia týchto vplyvov. Estetická stránka tvorby je pre nich rovnako dôležitá, ako tá hudobná, pričom pri obidvoch preferujú minimalizmus.

Priinks vydali doposiaľ štyri single a klipy: FIND, 1hour, The Evening Before a aktuálnu novinku Moon. Do budúcna plánujú naďalej spracovávať svoje hudobné skice a kreatívny proces tvorby premieňať zvukovo i vizuálne.

NMR (foto: Priinks)