PRODUCENT A HUDOBNÍK NIGHTLINES PREDSTAVUJE DRUHÝ SINGEL Z DEBUTOVÉHO ALBUMU PROTISVIT

Koncom minulého roka predstavil slovenský producent a spevák z Bratislavy – Nightlines, debutový singel „Prečo, prečo?“ Teraz prichádza s druhým singlom „Čas“. Obe skladby pochádzajú z jeho debutového albumu Protisvit, ktorý dokončil v spolupráci s Adamom Dekanom. Pieseň Čas v sebe je o chaose v súčasnej spoločnosti. 

22-ročný hudobník a skladateľ Nightlines o svojom pripravovanom albume hovorí: „pracoval som na ňom celý rok 2016 a koncom roka prebehlo nahrávanie spevov u Erika Lososa Horáka. Mixáž a mastering albumu sa konal v štúdiu zvukového dizajnéra Adama Dekana. Album som dokončil začiatkom tohto roka a teraz čakám na jeho vydanie.“ K novej piesni ďalej dodáva: „Skladba Čas je pomalšia než prvý singel, je viac trapová, napriek tomu, že tento žáner ma inšpiruje len mierne. Páči sa mi mohutný zvuk trombónov a slákov. Text piesne, ktorý nepriamo a symbolicky popisuje chaotický stav v súčasnej spoločnosti, nevznikol zámerne, ale prirodzene a intuitívne pri komponovaní. Významovo by sa skladba dala zaradiť do kontextu aktuálnej svetovej tvorby, ktorá odzrkadľuje súčasnú negatívnu situáciu v spoločnosti. Som rád, že viacerí hudobníci po celom svete prirodzene reflektujú na negatívne tendencie, akými sú nárast nenávisti, násilia a nevedomosti. Napriek tomu, že text piesne opisuje frustráciu z diania okolo nás, veľa ľudí sa chce len zabávať a nezaoberať sa touto skutočnosťou. Treba sa zjednotiť a postaviť proti extrémizmu a populizmu, ako aj v boji proti chudobe a vojnám, ktoré sa v súčasnom svete odohrávajú,“ dodáva Nightlines.

Pod názvom Nightlines sa skrýva sólový projekt Dominika Kopcsaya. Základ jeho tvorby tvorí elektronická hudba, v ktorej sa plynulo prelína pop i alternatíva.  Jeho hudba sa dá aj aj charakterizovať ako elektronika s prvkami trip-hopu a synthpopu. V jednotlivých nahrávkach počuť vplyv hudby skupín ako Depeche Mode, Massive Attack, David Bowie, Alt-J. Pri komponovaní využíva aj sample sláčikových a dychových nástrojov, zvuk klavíra a gitarových liniek.

Dominik sa venuje aj štúdiu a kompozícii klasickej hudby na VŠMU.

Približne štyridsať minútový album Protisvit, pozostáva z deviatich skladieb. Päť skladieb obsahuje slovenské texty a spieva ich samotný producent. V dvoch skladbách hosťuje mladá talentovaná speváčka Ela Tolstová z kapely Tolstoys a dve skladby sú inštrumentálne.

Najbližší koncert Nightlines sa bude konať 20. apríla v The Peach klube v Bratislave. Predstaví na ňom skladby z albumu, vrátane noviniek.

TS + Róbert Gregor (foto: Press)